Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Praga - miasto marzeń

2008-10-30
Będąc na studiach pewnego jesiennego popołudnia, z grupą przyjaciół wpadliśmy na pomysł odwiedzenia wspaniałej, czeskiej stolicy. Już po kilku dniach osławiona Złota Praga gościła nas w swych murach. Żadne wcześniejsze opowieści ani nawet zdjęcia nie mogą się równać z tym, czego tam doznałam...

Praga to najbardziej fascynujące i romantyczne miasto, jakie dotąd poznałam, oczarowała mnie do tego stopnia, że będąc tam, oszalałam na jej punkcie.

Te kilka dni tam spędzonych oczywiście nie wystarczyły na odkrycie wszystkich uroków Pragi - miasta stu wież, ale pozwoliły zobaczyć to, co najważniejsze i najpiękniejsze, a przede wszystkim poczuć ten niepowtarzalny klimat, który sprawił, że z niecierpliwością czekam na kolejne z nią spotkanie.

Pierwsze kroki skierowaliśmy na słynny most Karola, łączący brzegi Wełtawy. Jest to ulubiony obiekt fotografów, i ja nie oparłam się jego magii - gotyckie wieże, barokowe rzeźby, kataryniarze i kolorowy tłum przechodniów, a nade wszystko piękny widok na Królewskie Hradczany. Każdego dnia przechadzam się tym mostem spoglądając na fotkę wiszącą na ścianie mojego pokoju.

Majestatyczny zespół zamkowy na Hradczanach - XIV-wiecznej, królewskiej dzielnicy na zachodnim brzegu Wełtawy, od wieków bronił dostępu do Pragi i jej dominującej pozycji. Również i dzisiaj ten wielki kompleks architektoniczny budzący zachwyt i podziw gapiów stanowi ośrodek władzy, gdyż rezyduje tu prezydent. Prócz zamku Hradczany kryją potężną, gotycką katedrę Św. Wita i inne ciekawe budowle.

Na Hradczanach odnajdziemy też niezapomnianą Złotą Uliczkę. Tutaj znów poczułam ten niesamowity klimat Pragi. Spokój i urok tego zakątka działa jak magnes. Nawet tłum przechodniów (zbieranina turystów z całego świata) nie był w stanie zatrzeć tego niepowtarzalnego wrażenia, które pojawiło się podczas spaceru tą wąską uliczką, przy której przycupnęły kolorowe domki z malutkimi okienkami o przesłodkim wystroju. Na pewno tu wrócę !

Równie wspaniały jest praski Rynek z Ratuszem Staromiejskim, na którym widnieje popularny, XV-wieczny zegar astronomiczny. Tutaj również konieczna jest pamiątkowa fotka. Na Rynku stoi jedna z piękniejszych europejskich świątyń barokowych - kościół Św. Mikołaja. W głębi Rynku natomiast kryje się fascynujący, gotycki kościół Tyński (Panny Marii przed Tynem). To właśnie ta budowla najbardziej oczarowała mnie na centralnym placu Pragi.

O Pradze możnaby pisać naprawdę wiele, ale po co, skoro i tak nie odda to w pełni jej uroku, wystarczy kilka słów, zdjęć oraz zaproszenie do samodzielnego jej odwiedzenia i zachwytu...
Praga - miasto marzeń
Złota Uliczka w Pradze
Wełtawa
Rynek w Pradze
Najsłynniejszy zegar świata
Kościół Tyński
Praga
Kataryniarz
Most Karola
Most Karola
Praga - miasto stu wież
Praga
Praga - Złota Uliczka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Praga

Zimowy Beskid Śląski
Poprzednia wycieczka
Zimowy Beskid Śląski
Budapeszt na szybko
Następna wycieczka
Budapeszt na szybko
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020