Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Wokół Istrii

2008-10-22
Istria to półwysep położony w zachodniej Chorwacji, w północnej części Morza Adriatyckiego. Dużą jego część stanowią góry i rozwijający się kras, natomiast wybrzeża Istrii to wybitnie turystyczne obszary z atrakcyjnymi miejscowościami o łagodnym, śródziemnomorskim klimacie. To, co jest tutaj niesamowite, to przepiękne widoki na wyspy miasteczka ze wspaniałą zabudową, lazurowe zatoczki, parki narodowe, komfortowe ośrodki wypoczynkowe i zagwarantowana słoneczna pogoda 🙂

Wiele miejsc warto tutaj zwiedzić, a rozpocząć można od Puli - ważnego portu i ośrodka aministracyjnego na Istrii, położonego na południowym krańcu półwyspu. Prawdopodobnie jest to najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, co świetnie unaoczniają zachowane zabytki. Już w I wieku Pula stała się kolonią rzymską nazwaną Pietas Julia. Z tego okresu pozostały do czasów obecnych: amfiteatr, łuk trumfalny Sergiusza i świątynia Augusta.

Świetnie zachowany amfiteatr zbudowano za rządów cesarza Wespazjana. Podobnie, jak w Rzymie, organizowano tu walki gladiatorów, a w początkach chrześcijaństwa ginęli tu wyznawcy nowej religii.

Łuk Sergiusza o wysokości około 8 m stoi przy wschodnim krańcu spacerowego deptaka, zaś świątynia Augusta wznosi się przy północnej pierzei Forum. Jej trójkątny fronton podtrzymywany jest przez 6 wysokich kolumn korynckich.

A co jeszcze można zobaczyć w Puli ? Na pewno warto zerknąć do zamku wybudowanego na planie gwiazdy z 4 bastionami, w którym kryje się ciekawe Muzeum Historii Istrii. No i są jeszcze: katedra, ładny kościół prawosławny no i Ratusz.

Zupełnie inny charakter ma miejscowość Opatija - jedno z największych uzdrowisk w Chorwacji. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Istrii, nad malowniczą zatoką Quarnero, świetnie zagospodarowaną turystycznie. Wokół zatoki ulokowały się niezliczone knajpki, z tarasów których pochłaniając orzeźwiające lody można podziwiać lazur morza i cumujące żaglówki.

Opatija słynie ponadto z pięknej roślinności śródziemnomorskiej i wspaniałej plaży. Z pewnością stanowi ona serce riwiery kvarnerskiej, gdzie każdego roku bardzo chętnie wypoczywają turyści z zamożnych krajów europejskich. Ja mogłam pozwolić sobie jedynie na dzienny pobyt w tym ekskluzywnym kurorcie 🙂

Nocki natomiast spędziałam w Vrsarze - niewielkim, uroczym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Istrii. I choć nie jest ono położone na głównym szlaku komunikacyjnym, na pewno nie grozi tutaj nuda.

Plaża i morze przyciągają licznych turystów, a mnogość różnorakich ośrodków turystycznych każdemu zapewni odpowiednie lokum. Miasteczko może poszczycić się ładną, zabytkową zabudową średniowieczną, wąskie uliczki wspinają się coraz wyżej aż do Rynku. Jak niemal każda mieścina w Chorwacji, tak i Vrsar ma swój klimat, który zdecydowanie mi odpowiadał.

W Vrsarze jest jeszcze jedna niecodzienna, przynajmniej dla Polaków atrakcja - kemping dla naturystów Koversada - jeden z największych tego typu ośrodków w Europie. Zresztą wszędzie w całej Chorwacji widok roznegliżowanych plażowiczów nikogo nie dziwi 🙂
Opatija - marina
Opatija - z widokiem na morze
Zabudowa Opatiji
Pula
Amfiteatr w Puli
Pula
Pula - amfiteatr
Pula - architektoniczne detale
Pula
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Vrsar

Pula

Opatija

Zimowy Beskid Śląski
Poprzednia wycieczka
Zimowy Beskid Śląski
Budapeszt na szybko
Następna wycieczka
Budapeszt na szybko
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020