Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Sanktuaria - Turza Śląska i Rudy

2016-10-01

Coś mnie tchnęło w sobotni poranek, jeszcze całkiem letni, aby zaplanować jakąś wycieczkę, bo może to być koniec fajnej pogody, patrząc dziś za okno, deszcz, ziąb, wiatr... miało to wielką rację bytu 🙂

Propozycji w głowie było kilka, m.in. Święto Piwa w Opolu 😉 Ale po namyśle padło na Ziemię Raciborską. Zamki opiszę później, a teraz Sanktuaria - jedno wiekowe, z historią liczącą dobrych kilka wieków, a drugie z kolei całkiem młode, od którego rozpoczęliśmy sobotnie wojaże.

Sanktuarium w Rudach
Sanktuarium w Rudach

Turza Śląska - Śląska Fatima

To niewielka miejscowość na południu Polski, niedaleko Wodzisławia Śląskiego i autostrady A1. Choć miejscowość ma długi rodowód, to kościół powstał tu dopiero w połowie XX wieku. Nosi on wezwanie MB Fatimskiej i naturalnie stał się miejscem pielgrzymkowym, a obraz MB Fatimskiej zasłynął jako cudowny. Obecnie Sanktuarium w Fatimie przyciąga licznie pielgrzymów z szerokiej okolicy, kult wzmógł się od 2004 roku, kiedy to 13 czerwca 2004 roku ks. abp. Józef Kowalczyk dokonał tu koronacji obrazu MB Fatimskiej i złota korona wysadzana kamieniami szlachetnymi została nałożona na skronie Matki Bożej.

Rudy - Opactwo Cystersów

Tu było zupełnie inaczej niż w Turzy, tutaj miejscowość powstała na długo po tym, jak powstał klasztor. Opactwo Cystersów rozwinęło się tutaj już w XIII wieku i to od niego wszystko się zaczęło. Cystersi dobrze gospodarzyli na tych terenach, dzięki czemu prężnie się one rozwijały, szczególnie na wysokim poziomie była gospodarka wodna, ze stawami rybnymi. Dzisiejszy gotycki kościół klasztorny nadal nosi cechy gotyku, jego mroczne, stare mury każą ugiąć kolano wobec tego wiekowego majestatu. To Sanktuarium MB Pokornej, gdzie czci się również XIII-wieczny obraz Matki Bożej Rudzkiej, w 2000 roku ukoronowany koronami papieskimi. Otoczenie Opactwa jest cudowne, sam klasztor został pięknie odrestaurowany i można go dziś zwiedzać. Jest to ośrodek formacyjno-edukacyjny. Wokół klasztoru od zawsze była piękna zieleń, ujęta ochroną w formie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Teraz dodatkowo powstała tu ścieżka edukacyjna, z tablicami, zrekonstruowanym młynem czy placem zabaw dla dzieci. Jest też darmowy, duży parking i darmowe toalety oraz punkt Informacji Turystycznej. Widać tu duże zmiany na plus 🙂

Klasztor w Rudach
Rudy opactwo
Odrestaurowane Opactwo
Dąb Benedykta XVI w Rudach
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Dąb Jana Pawła II w Rudach
Dąb Cysters
Dąb Cysters najstarszy dąb w parku klasztornym
Dąb cysters w Rudach
Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
ścieżka dydaktyczna wokół opactwa
Turza Śląska
Sanktuarium w Turzy Śląskiej
Sanktuarium MB Fatimskiej w Turzy
Turza Śląska Sanktuarium
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020