Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Pilica i Podzamcze

2016-08-09

Jura to nasz wabik, odskocznia, nie mogę się oprzeć temu miejscu! 🙂 Zawsze chętnie tu wracam albo jeszcze chętniej poznaję nowe! Dziś znane nam miejsce bardzo dobrze, podobnie jak wielu Krajtroterom czyli Ogrodzieniec a dokładniej Podzamcze oraz mniej znana Pilica, która nam odsłoniła nowe oblicze, bo Góry Św. Piotra wcześniej nie odwiedzaliśmy.

Ratusz w Pilicy

I tutaj taka ciekawostka, bo i Jura, którą przecież często się odwiedza, ciągle może nas zaskoczyć, jak się okazuje. Kiedy pisałam przewodnik po Jurze, byliśmy w Pilicy m.in. na Rynku i teraz po kilka latach... niespodzianka, pojawił się piękny Ratusz! Podczas badań w 2000 roku odkryto jego fundamenty i na początku tylko kamieniec pokazano jego zarys, a teraz postanowiono go odbudować. Cóż za super pomysł, stoi teraz piękny i zdobi cały Rynek, który od razu nabrał wyrazu i charakteru. W maleńkim wnętrzu zobaczyć można galerię obrazów, przejść się można efektownymi schodami i poczuć się przy tym, jak w Pilicy dawno temu. Bardzo fajna niespodzianka.

Góra Św. Piotra

Kolejne odkrycie to ta Góra Św. Piotra - kolebka Pilicy. Zanim jeszcze miasto około XIV wieku przeniosło się w obecne miejsce, z Rynkiem właśnie, to najpierw Pilica początki miała swe na tej Górze. Stały tu długo ruiny kościółka modrzewiowego Św. Piotra, który był świątynią parafialną dla Starej Pilicy. Ponoć pierwszy kościółek stał tutaj już w XI wieku. Ten ostatni spłonął podczas II wojny światowej, a dziś jedynym jego śladem jest drewniana niewielka dzwonnica. Obecnie wzgórze zostało zrewitalizowane, fundamenty świątyni wyznaczają kamienie, a całość zamyka uratowane chylące się wcześniej drewniane ogrodzenie. I tak znów na Jurze się dzieje...

Z kościółkiem na Górze Św. Piotra wiąże się legenda, ponoć przed wiekami wiódł tu szlak kupiecki, a nim wędrowali bogaci kupcy. Gdzie bogaci, tam i rozbójnicy. I tak ci ostatni pewnego dnia napadli w tych stronach na żebraka, z powodu tobołka, który niósł w ręku. Zostawili go pobitego na pewną śmierć, a sami dobrali się to tobołka. Jaka była ich złość, kiedy odnaleźli w nim jedynie suchy chleb, którego im nie brakowało, w przeciwieństwie do biedaka. Wkrótce też nad rzeką, Głos się do nich odezwał i nakazał z wody wyłowić krzyż, a na wzgórzu postawić kościół dla odpokutowania win. Tak powstał kościółek Św. Piotra w Pilicy.

Pilica Góra Św. Piotra

Jeszcze wyżej na Górze Św. Piotra znajduje się zabytkowa kapliczka słupowa oraz miejsce piknikowe, bowiem przebiega tędy szlak rowerowy, a jest to też świetne miejsce widokowe na spacerek. Widać stąd ładnie Pilicę - z sanktuarium i farą w centrum, a w dali na wzgórzu majaczy wieża zamku w Smoleniu, jak sądzę 🙂 Zjeżdżając z góry, na chwilę zatrzymaliśmy się też nad zalewem niewielkim.

Zamek Ogrodzieniec

No i będąc w Pilicy nie można po drodze nie odwiedzić hitu Jury - Zamku Ogrodzieniec. Stoi od wieków średnich i do dziś zachwyca turystów, mimo że jedynie spore ruiny zostały z tego, co zachwycało niegdyś. Choć początki grodziska sięgają XII wieku, to dopiero w XVI stuleciu zamek tak znacząco wypiękniał, a to za sprawą Bonerów, którzy stworzyli tu renesansową rezydencję, porównywalną przepychem z Wawelem. Później zamkiem władał Warszycki - pan okrutny i zły, noszący miano Słowiańskiej Drakuli. Mówi się we wsi, że nie doczekał on śmierci naturalnej, a diabeł porwał go w zaświaty. I tak jego zły duch straszy na zamku jako wielki czarny pies z łańcuchem u szyi.

Dzisiaj zamek to prawdziwe centrum, leżące w sercu Jury, udostępnione dla turystów. Latem praktycznie co tydzień odbywają się tu imprezy plenerowe. A wokół zamku wyrosło znacznie wcześniej Skalne Miasto Podzamcza, po którym wiedzie czerwony szlak i ścieżka edukacyjna. Przejśc nim to prawdziwa przyjemność, tym bardziej, że można stąd podziwiać zamek w pięknej perspektywy 🙂

Góra Św. Piotra
Widoczny zamek w Smoleniu w oddali
Pilica z Góry - sanktuarium i kościół
Kapliczka słupowa
miejsce piknikowe na szczycie Góry Św. Piotra
Zalew w Pilicy
Zalew Pilicki
Pilica Rynek
wnętrze Ratusza
zrekonstruowany Ratusz
kościół Sw. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
Ratusz w Pilicy
Rynek
Park Linowy w Podzamczu
Skalne Miasto Podzamcza
zamek Ogrodzieniec
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Podzamcze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Cudny Zamek Tenczyn po otwarciu dla turystów
Poprzednia wycieczka
Cudny Zamek Tenczyn po otwarciu dla turystów
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020