Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Pińczów nad Nidą

2016-08-10

Ładny jest Pińczów w popołudniowym świetle, gdzie w centrum, praktycznie na Rynku wita okazały kościół Św. Jana Ewangelisty z dawnym klasztorem paulińskim. Pierwszy kościół stał tu już w średniowieczu, potem stał się klasztorny dla Ojców Paulinów i tu ciekawostka, przeorem klasztoru w Pińczowie był ks. Augustyn Kordecki, ten sam, który wsławił się w obronie Jasnej Góry! Dziś w pięknie odrestaurowanym klasztorze mieści się Muzeum Regionalne, przy ulicy Piłsudskiego.

W ramach Muzeum można nie tylko zwiedzać wystawy stałe, ale też Synagogę Starą z XVI wieku, renesansową Drukarnię Ariańską oraz Lapidarium rzeźby cmentarnej na cmentarzu.

Nieco za Muzeum pod górkę podejść warto do barokowo-klasycystycznego Pałacu Wielopolskich z XVIII wieku, który stanął obok wcześniejszego zamku Oleśnickich. Gdy już pałac zbudowano, to zamek rozebrano, a stało się tak dlatego, że stary zamek nie mógł zapewnić Wielopolskim odpowiednich wygód, do których byli przyzwyczajeni albo przyzwyczaić się chcieli 🙂 Najbliżej stąd do kaplicy Św. Anny, która góruje nad całym miastem i widoczna jest z wielu punktów.

Z kolei niedaleko za Synagogą Starą, na ulicy Klasztornej stoi dawny klasztor reformatów z kościołem Nawiedzenia NMP, który stanowi Sanktuarium MB Mirowskiej, bo Mirowem zwana jest ta część Pińczowa.

Muzeum Regionalne w dawnym klasztorze

Ja polecam też gorąco spacer nad Nidę, którą my odwiedzilismy rankiem, podaczas powrotu już do domu. Brakowało nam tej Nidy, bo Ponidzie, wszędzie ta rzeka gdzieś tam nam towarzyszyła, ale tylko w kilku miejscach udało nam się ją zobaczyć. Jest dość dzika i nie tak łatwo dostępna. To w Pińczowie jest na wyciągnięcie dłoni, w dodatku tak płytka, że można przejść w niektórych miejscach z jednego brzegu na drugi, nie mocząc spodenek, krótkich oczywiście 🙂 Chętnie się tu rozsiadają na kocykach, bo miejsce urokliwe, choć niedaleko drogi. Tak to przyjemnie pożegnaliśmy Ponidzie.

Kaplica Św. Anny
Synagoga Stara Pińczów
Sanktuarium MB Mirowskiej i klasztor reformatów
Rynek w Pińćzowie
Pałac Wielopolskich
Nida
Pińczów nad Nidą
Aeroklub
Nida
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Cudny Zamek Tenczyn po otwarciu dla turystów
Poprzednia wycieczka
Cudny Zamek Tenczyn po otwarciu dla turystów
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020