Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Wiślica - historia jak rzeka

2016-08-07

Kto nie był w Wiślicy, niech żałuje, oczarowało nas to miasto, nieco dziś senne, ale powracające z niebytu i stające się na powrót ważne ! Wiślica stara jest jak Polska, to miasto nad Nidą istniało już około IX czy X wieku, a największy rozkwit przeżyło w okresie od XII do XIV stulecia. To właśnie wtedy powstało tu najwięcej zabytków, aż dziś ich ilość szokuje na tak niewielkim terenie. A wiemy o nich, bo są ich wyraźne ślady, pokazywane turystom w czasie turystycznego spaceru z przewodnikiem w ramach Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Koniecznie przejść trzeba tą trasą, bowiem to co najciekawsze i nacenniejsze, jest w Wiślicy ukryte.

Ruiny romańskiego kościoła misa chrzcielna z IX wieku
Chciałam napisać "Ale zacznijmy od początku..." ale nie wiadomo gdzie tu początek. Wydaje się, że najstarszy obiekt w Wiślicy to ruiny kościoła Św. Mikołaja, znajdujące się dziś w specjalnym pawilonie. Pochodzą z  XI wieku i mówią o niewielkim kształcie tej jednonawowej, romańskiej świątyni z absydą, która została rozebrana w XIII wieku podczas stawiania murów miasta. Hasło romańskie już zwykle sprawia, że nasze uszy i oczy szeroko się otwierają, ale Wiślica zadziwia bardziej, wszak wśród tych ruin trwa od wieków słynna zbiorowa "misa chrzcielna", pochodząca najpewniej z IX wieku. Jest wielce prawdopodobna teoria, że to tutaj odbył się pierwszy w Polsce chrzest, bowiem książę Moraw Świętopełk podbił Wiślan i około roku 880 wprowadził nową religię w obrządku słowiańskim. Misa ma spore rozmiary, bo 4,5 m średnicy i jest stworzona z gipsów. Ruiny odryto około 1960 roku i dziś są udostępnione w ramach Muzeum, a pawilon znajduje się na Placu Solnym, na tyłach Kolegiaty wiślickiej. 

Grodzisko
Z podobnego okresu pochodzi grodzisko leżące bardziej na południowy wschód. Pierwsza osada otwarta powstała tu w IX wieku, potem za czasów Bolesława Chrobrego w XI wieku stanął gród, zastąpiony kolejnym, znacznie większym na przełomie XII i XIII wieku. Istniały tu rzędy półziemianek o konstrukcji słupowej, z kamiennymi paleniskami we wnętrzach.

Kolegiata
Najważniejsze budowle w Wiślicy to Kolegiata z Dzwonnicą oraz Dom Długosza. Te gotyckie obiekty to symbole miasta i jego główne ozdoby. Kolegiata stanęła w Wiślicy w XIV wieku z fundacji samego króla Kazimierza Wielkiego, który w ten sposób odpokutował swe grzechy. Nie wiadomo teraz, czy tak był pobożny czy grzeszny 😉 Budowla to potężna, a powstała w miejscu dwóch wcześniejszych, romańskich świątyń, które wraz z kościołem Św. Mikołaja stały we wczesnym średniowieczu w Wiślicy niczym Święta Trójca.

kolegiata

Wnętrze wiślickiej kolegiaty kryje wiele cennych śladów przeszłości, w tym sklepienia z herbami, bizantyjsko-ruskie freski czy XIII-wieczną rzeźbę MB Łokietkowej. Są też relikwie Św. Jana Pawła II. Niezwykłe ciekawostki skrywają podziemia kolegiaty, bowiem w XX wieku odkryto tu ślady owych romańskich świątyń, z unikatową posadzką z XII wieku z widocznymi postaciami, prawdopodobnie Kazimierzem Sprawiedliwym, jego żoną Heleną i synem Bolesławem. Widoczny jest tu również Henryk Sandomierski. Posadzka nazywana jest też Płytą Orantów. Znajduje się ona w obrębie niewielkiej świątyni z XII wieku, zaś obok widoczne są ruiny nieco większej romańskiej kolegiaty z XIII stulecia, która miała dwuwieżową fasadę. Tuż obok w warstwach osadów widoczne są sterczące kości ludzkie. Obok kolegiaty stoi też XV-wieczna dzwonnica.

Dom Długosza
Dom Długosza w Wiślicy pochodzi z XV wieku, a dokładniej 1460 roku i jest fundacji, jak już nazwa wskazuje, słynnego kronikarza Jana Długosza. Od początku, po dziś dzień dom służy jako mieszkanie księży, obecnie jego część jest udostępniona dla turystów i stanowi siedzibę Muzeum w Wiślicy. Mieszkał tu i sam Jan Długosz, m.in. jako nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Jako, że jednak do nauki niejednokrotnie ich chłostą przymuszał, nie był tak mile widzianym gościem w Wiślicy, przynajmniej przez owych królewskich synów 🙂

Dom Długosza to gotycki, ceglany budynek piętrowy, zaprojektowany na planie prostokąta. We wnętrzu zachowały się belkowane stropy i resztki polichromii z okresu powstania kamienicy czyli z XV stulecia. Na belkach widnieje Herb Długosza.

Dom Długosza w Wislicy
Dzwonnica w Wislicy
Plac Solny Wiślica
wnętrze Domu Długosza
Dom Długosza Wiślica
Dom Długosza
Strop w Domu Długosza w Wislicy
Dom Długosza
Dom Długosza
podziemia kolegiaty w wiślicy
ruiny romańskiej kolegiaty
posadzka z XII wieku, tzw. Płyta Orantów
kości ludzkie w podziemiach kolegiaty
Ruiny kościoła Św. Mikołaja w pawilonie (X wiek)
Misa chrzcielna prawdopodobnie z IX wieku
Grodzisko w Wislicy
teren grodziska
gipsowe kryształy
rynek w Wislicy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Cudny Zamek Tenczyn po otwarciu dla turystów
Poprzednia wycieczka
Cudny Zamek Tenczyn po otwarciu dla turystów
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020