Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Dolinki Podkrakowskie - Dolinka Brzoskwinki i Dolinka Aleksandrowicka

2016-08-21

Dolinka Brzoskwinki i Dolinka Aleksandrowicka należą do dolinek podkrakowskich i znajdują się na południu Jury. Pierwsza znajduje się pomiędzy miejscowościami Brzoskwinia i Chrosna, druga nieco na północ od Aleksandrowic, jeszcze bliżej Krakowa, przy Zabierzowie.

Dolinki nie są tak spektakularne i atrakcyjne jak np. Dolina Będkowska, ale można przejść, jak ktoś lubi spokój i wiekszą dzikość. Przez obie dolinki poprowadzone są ścieżki pętle. W Dolinie Brzoskwinki, mimo że skałki leżą na prywatnym terenie, to wolno się wspinać. Za to w Dolinine Aleksandrowickiej ciekawa jest Skała Krzywy Sąd. Legenda mówi, że Pan z Morawicy znalazł tu kiedyś skarb wielki, a gdy giermek to zobaczył, ten oskarżył go, że konia bez opieki zostawił i zabił giermka. Ludzie we wsi nie mogli zrozumieć tak krzywdzącego sądu, przeklęli Pan, który szybko w chorobie się zatopił i samotności. Na Skale stoi krzyż a roztacza się stąd piękny widok, najpierw na staw w Aleksandrowicach, potem na lotnisko w Balicach, gdzie co rusz można zobaczyć start samolotu, w tle natomiast majaczą Bielany... Z Aleksandrowickiej jednak dość szybko się ewakuowaliśmy, bo Natalia traumę przeżyła, ta co panicznie boi się węży nagle stanęła niemal na żmii jakiejś, tylko ją czym prędzej zawołałam i w panice uciekła. Nie zdążyłam pyknąć fotki, szkoda trochę, rzadko się je widzi, ale to juz był koniec naszego spaceru 🙂 Ścieżka faktycznie taka mało uczęszczana w Dolince.

Dolinka Brzoskwinki
Dolinka Brzoskwinki
Brzoskwinka
Dolinka Brzoskwinki
Dolinka Brzoskwinki
Dolinka Brzoskwinki
Dolinka Brzoskwinki
Dolinka Brzoskwinki
Dolinka Brzoskwinki
Aleksandrowice
Aleksandrowice pałac
Dolinka Aleksandrowicka
Dolinka Aleksandrowicka
Dolinka Aleksandrowicka
Dolina Aleksandrowicka Skała Krzywy Sąd
Dolinka Aleksandrowicka
Dolinka Aleksandrowick
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Zabierzów

Dolinka Brzoskwinki

Dolinka Aleksandrowicka

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020