Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Busko Zdrój w kilku odsłonach

2016-08-06

W Busku Zdroju byliśmy kilka dni, podczas których kilka razy przemierzaliśmy to urokliwe uzdrowisko. Pogoda w sobotę zapowiadała się nie najlepiej, wręcz fatalnie, ale w niedzielę wszystko się odmieniło i upalne Busko pokazało nam swoje piękne oblicze. To wieloletnie uzdrowisko słynie z wód siarczkowych, które mieliśmy okazję próbować, a jeszcze częściej wąchać - zapach jest mocny 😉 Istnieje tu kilka sanatoriów, w których najlepiej zażyć właśnie kąpieli siarczkowych oraz bezpośrednio spożywać wodę zdrowotną, dostępną gratis.

Busko Zdrój najlepiej zwiedzać na własnych nogach, polecam trasę od Parku Zdrojowego, zarówno z jego starą, jak i nową częścią. To tutaj właśnie bije serce Buska, w Sanatorium Marconi - najpiękniejszej budowli w mieście, zaprojektowanej przez włoskiego architekta Henryka Marconi. Można tu wejść i podziwiać piękne wnętrza perełki. W pobliżu stoi też Muszla koncertowa czy kaplica Św. Anny, która została uratowana z ruiny i dziś prezentuje się bardzo ładnie. Również ławeczek, alejek i kwiecia tunie brakuje.

Ławeczka Wojtka Belona
Ławeczka Wojtka Belona

Stąd ładny i długi deptak wiedzie w kierunku Rynku, po drodze zobaczyć można Dom Kultury z ławeczką literaty Wojtka Belona, Zameczek Dersława - ładny obiekt z dobrą restauracją znajdującą się na Kulinarnym Szlaku. Stoi tu również Galeria Zielona - ciekawa drewniana budowla. Na Rynku znów wśród zieleni turystów przyciąga fontanna, a dalej okazały kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.

Poza centrum warto zobaczyć drewniany kościółek Św. Leonarda, który niestety bywa otwarty tylko okazjonalnie, Rezerwat Zimne Wody na granicy z Łagiewnikami, gdzie podziwiać można geologiczne odsłonięcie gipsów, z tzw. jaskółczymi ogonami czy niecodzienną sosnę pospolitą w pobliskim Wełeczu, której korzenie na kilka metrów wystają ponad powierzchnię, ponieważ ludzie eksploatowali piaski spod drzewa i system korzeniowy został po prostu odsłonięty. Bardzo ciekawy widok.

Książę Leszek Czarny przy deptaku
Pomnik Leszka Czarnego w Busku

Będąc w Busku spaliśmy w Hotelu Pod Świerkiem Pana Tadeusza Ury, którego restauracja również znajduje się na Kulinarnym Szlaku. Polecamy 🙂 Busko to piękne, dość zaciszne miejsce, urokliwe i szczególnie przyjazne dla dojrzałych turystów i kuracjuszy.

Zameczek Dersława
Na kulinarnym szlaku
słoneczny ekspres
Słoneczny Ekspres w Busku
Zielona Galeria
deptak w Busku
Rynek w Busku
Fontanna na Rynku
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
zespół poklasztorny norbertanek
Kaplica Św. Anny podniesiona z ruiny
Kaplica Św. Anny w Busku
muszla parkowa
Park Zdrojowy w Busku
Aleja Gwiazd w Busku
Słoneczko Krzesimira Dębskiego
Park Zdrojowy w Busku Sanatorium Marconi
Sala Koncertowa w Sanatorium Marconi
Marconi w Busku
Busko Zdrój
Nowy Park Zdrojowy
Restauracja i Hotel Pod Świerkiem
Restauracja Pod Świerkiem w Busku
Drewniany kościół Św. Leonarda
Kościół Św. Leonarda w Busku Zdroju
Zimne Wody
Ponidzie
Zimne Wody w Busku
Zimne Wody
Ponidzie - baszta widokowa w Zimnych Wodach
odsłonięcia gipsu
Gipsy w Zimnych Wodach
sosna w Wełczu
korzenie powyżej ziemi
Wełecz
Sosna na szczudłach w Wełeczu
Sosna w Wełeczu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020