Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Księża Góra w Radzionkowie

2016-08-02

I znów dowód na to że najczarniej pod latarnią 🙂 Wycieczka bliska, ale odkrywająca stosunkowo nowe atrakcje, świetne, dla całej rodziny, dla wielu zainteresowań. To Księża Góra w Radzionkowie, a właściwie na granicy z Piekarami Śląskimi. Góra, wiadomo, stoi tu od dawna, wznosi się na wysokość ponad 350 m n.p.m. i wpisała się w krajobraz miasta. Ładnie też pozwala podziwiać panoramy okolicznych miast - Piekar, Bytomia, a nawet Siemianowic. Pisał o Księżej Górze już w XIX stuleciu ksiądz Knosała, jakoby woda strumieniami spływająca powodowała reumatyzm i choroby u ludzi mieszkających w poniższym Radzionkowie. Z tego też powodu m.in. powstał tu pierwszy park w I połowie XX wieku, przed wojną, za sprawą Jerzego Ziętka - burmistrza, który, jak wiadomo, później doświadczenia z tego parku przełożył na Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecny Park Śląski). Obsadził on górę drzewami, wytyczył alejki zagospodarował przestrzeń. Później w latach 70-tych powstał tu basen. I tak to wszystko niszczało i zarastało aż do roku 2010, kiedy Księża Góra odżyła na nowo. Dziś zachwyca wieloma atrakcjami, piękną zielenią, a najważniejsze jest to, że większość atrakcji jest ogólnodostępnych czyli darmowych. Chwała za to gospodarzom miasta, dzięki nim mieszkańców i turystów tu nie brakuje, zarówno w strefie płatnej, jak i darmowej.

A jest co odwiedzać i z czego korzystać 🙂 Ogólnodostępne są: parkingi, ścieżka rowerowa, alejki, grota z Radziem - dinozaurem, których to ślady tu odnajdywano, plac zabaw, mini park linowy dla dzieci 3-12 lat, stoły do ping ponga, szachów, siłownia na powietrzu oraz całkiem spory Śląski Ogród Botaniczny. To naprawdę bardzo fajny teren, świetnie zagospodarowany, można tu łazikować i spacerzyć do woli. W strefie płatnej są kąpielisko, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe i boisko do siatkówki plażowej. Ceny są przystępne.

A Księża Góra dlatego, że przez wieki tereny te należały do kościoła. Obecnie zarządza nimi miasto. Polecam odwiedzić ten zakątek na spacer, który może się znacząco przedłużyć, szczególnie jak się przybędzie z dziećmi. Są też lody, napoje i szybkie dania do kupienia.

Park na Księżej Górze
mini park linowy
Park linowy dla dzieci
gokarty
raj dla dzieci :)
siłownia na powietrzu
ścianka wspinaczkowa
kąpielisko płatne
plac zabaw
Kąpielisko na Księżej Górze
Kąpielisko w Radzionkowie
Śląski Ogród Botaniczny
Śląski Ogród Botaniczny
ogród botaniczny
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
dawny kamieniołom
sosna czarna
Księża Góra w Radzionkowie
Radzio czyli dinozaur, którego ślady odnajdywano na Księżej Górze
Pomnik Powstańców na Górze Powstańców (Księżej Górze)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Księża Góra

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020