Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Jesiennie parkowo na Górnym Śląsku

2015-11-01

Podczas odwiedzania grobów bliskich w tym roku skorzystaliśmy z pięknej pogody i odwiedziliśmy 2 ciekawe miejsca - jedno zupełnie przypadkowo, ponieważ na głównej drodze pod kopcem w Piekarach Śląskich był duży wypadek, oba pasy zablokowane, musieliśmy zboczyć z drogi i tak na czuja trochę wypuściliśmy się w teren. W ten sposób trafiliśmy do Kocich Górek na granicy Radzionkowa i Piekar Śląskich. Urocze miejsce, szczególnie tak piękną jesienią 🙂 Zniszczone przez człowieka i górnictwo, dziś żyje swym nowym życiem, bowiem przyroda odebrała to co swoje. Ciekawa pogórnicza rzeźba z rowami, warpiamu, zapadliskami i górkami porosła roślinność, bardzo zróżnicowana siedliskowo, z gatunkami chronionymi. Żyją tu również chronione gatunki zwierząt, lata nad głowami myszołów, a niżej biegają płazy, w tym rzekotka drzewna. Bardzo fajne miejsce na połażenie, takie w traperach, nie szpilkach 🙂 Na rower też idealne. Można tu dojść z gównej drogi prowadzącej pod kopcem, albo od Radzionkowa, początkowo po betonowych płytach, potem już błotnistą drogą nieasfaltową.

Kolejne miejsce bylo zaplanowane o tyle o ile bo nie wiedziałam czy rodzina się zgodzi, w sensie mąż, bo dzieci to zawsze chętne na polatanie wśród liści 🙂 Zaraził mnie Roman, no bo jeźdżę do Siemianowic od dziecka, najpierw do Dziadków, teraz niestety na grób Dziadków, i tak nic turystycznie absolutnie nigdy (jak to już nieraz o tym tu rozmawialiśmy), a tu Roman wrzuca ostatnio ciekawostki z Siemianowic. Co prawda chciałam wziąć moich do pałacu Donnersmarcków w Parku Miejskim, coś tam mi się walnęło i ten Park koło którego zawsze przejedżamy przez Michałkowice to Park Górnik. Ale nic straconego, do Pałacu trafimy następnym razem, a teraz połaziliśmy po Parku Górnik, którego na stronie nie mieliśmy jeszcze. No więc dobrze się stało 🙂 Park jest zabytkowy, był kiedyś dworski, najpierw Mieroszewscy zbudowali tu swój dwór, a potem w XIX wieku neogotycką formę przybrał za sprawą rodziny Rheinbabenów. Nazywany jest Zameczkiem, pozostaje dziś w rękach kopalni Siemianowice. Remontuje się tu teraz Dom Ogrodnika, też tej rodziny, neogotycki, wyglądający jak stary zameczek gotycki. Oprócz tego jest zrewitalizowany staw, jesienią malowniczy niezwykle. Polecam te nasze świeżo odkryte miejsca jako ciekawostki na spacer 🙂

Park Górnik Siemianowice Śląskie
Dom Ogrodnika w Parku Górnik
Park Górnik staw
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020