Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Grabarka i Mielnik

2015-07-28

Wracam do opisów Podlasia :) No więc tym razem odwiedziliśmy nie byle co, bo Świętą Górę Grabarkę, słynną i czczoną w świecie prawosławnym ale nie tylko. Również katolicy zostawiali tu swe krzyże w historii góry. Początki kultu maryjnego sięgają XVIII wieku, wtedy stanęła tu cerkiew, która niestety w XX wieku spłonęła. Od wieków wierni przynoszą tu krzyże wotywne, jest ich już tutaj dobrych kilka tysięcy i stale przybywają nowe. Niektóre są już poważnie nadszarpnięte zębem czasu, ale to tylko dodaje uroku temu miejscu. Przybywają tu liczne pielgrzymki, wiarę i oddanie Bogu czuć tutaj dobitnie, a starowinki i nie tylko na kolanach obchodzą cerkiew i po schodach na klęczkach wchodzą do świątyni, miejsca Świętego. Obok znajduje się żeński monaster czyli prawosławny klasztor Marty i Marii. Przed zwgórzem bije cudowne źródełko.

Potem jeszcze odwiedziliśmy Mielnik - ładne, zadbane miasteczko z ruinami kościoła zamkowego, Górą Zamkową z pięknym widokiem na Bug oraz czynną kopalnią kredy. Na trasie napotkaliśmy tez miejsce bytowania bobra, samego bobra niestety nie spotkalismy ale ślady jego działalności już tak :)

Góra Grabarka
Góra Grabarka
Góra Grabarka
Sanktuarium
Góra Krzyży
Grabarka
Cerkiew na Grabarce
Grabarka
Dzrzwi do świątyni
źródełko
Grabarka
Święta Góra Grabarka
Mielnik
Ruiny kościoła
Góra Zamkowa
Ruiny zamku
Bug
Kopalnia kredy w Mielniku
Bobrowisko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Grabarka

Grabarka

Mielnik

Mielnik

Święta Góra Grabarka

Góra Zamkowa

Krynica - piękne uzdrowisko
Poprzednia wycieczka
Krynica - piękne uzdrowisko
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020