Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Wieliczka i Kopalnia Soli

2015-09-18

Wieliczka to bardzo ładne miasteczko, niewielkie, ale znaczące wiele! Już od XIII wieku istnieje tu Kopalnia Soli, która została założona dzięki Św. Kindze. Jej przepiękną kaplicę, wyrzeżbioną w soli podziwiać można w Kopalni. Dziś bowiem miejsce to jest udostępnione dla turystów. Ale kto o tym nie wie. Turystów tu mnóstwo i to z całego świata! Już minął w tym roku dzień, kiedy witano w Kopalni milionowego turystę. Zwiedzanie odbywa się przez cały dzień, w grupach około 30-osobowych. Są też inne warianty tras, np. Trasa Górnicza dla odważnych czy Solilandia dla dzieci. My byliśmy na standardowej Trasie Turystycznej. Po drodze ogląda się kilka ciekawych komór i kaplic. Ogrom kopalni powala, już na początek schodzi się ponad 300-toma schodami w dół, a chodzi się na poziomie około 110-130 m poniżej powierzchni. Ze względu na ilość chętnych turystów tempo jest dość duże, ale jak ktoś chce pobyć dłuższą chwilę w Kopalni, bez wielkich tłumów, to polecam Mszę Św. w Kaplicy Św. Kingi. Odbywa się w każdą niedzielę o 7.30 rano. My się zdecydowaliśmy 🙂 Bardzo fajna sprawa, jak kogoś nie stać np. na bilet, można w ten sposób poznać fragment Kopalni, bo wejście na mszę jest za darmo. Zjeżdża się windą i wyjeżdża również, a po drodze mija się korytarz Jana Pawła II przystosowany dla niepełnosprawnych turystów. Miał nim przybyć do Kopalni nasz Papież Polak, ale nie zdążył. Był za to wcześniej, kiedy jeszcze normalnie mógł zwiedzać Kopalnię. Po mszy nikt nie wygania z Kaplicy, można spokojnie podziwiać jej wielkie piękno i porobić fotografie. Polecam naprawdę ten sposób jako uzupełnienie wycieczki do Kopalni.

Poza Kopalnią warto odwiedzić samą Wieliczkę - zamek Żupny, w którym jest Muzeum, obok Kościół Św. Klemensa, wiekowy i piękny, Szyb Regis, a niedaleko Rynek z malowidłem 3D. Pojawili sie też Gwarkowie na Rynku, i to nie tylko dlatego Wieliczka kojarzyła mi się bardzo z naszymi Tarnowskimi Górami. Oba miasteczka mają górniczą przeszłość, nie węglową, taką historyczną, a dziś zabytkową, u nas też są Gwarkowie od niedawna na ulicach. Nowością w Wieliczce jest też Tężnia Solankowa - działa zaledwie od 2014 roku! To największa Tężnia w południowej Polsce i od razu stała się hitem w regionie. Fajne miejsce, ładnie i zdrowo 🙂 Z biletami z Kopalni jest zniżka.

Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce

Na Rynku odwiedziliśmy Pierogarnię Dzień Dobry - bardzo smacznie i tanio, polecam! Podczas pobytu w Wieliczce spalismy w Hotelu Galicja, który znajduje się zaraz obok Tężni i niedaleko Kopalni. Świetne miejsce!

Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce kon Baśka
Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce
Komora Kazimierza Wielkiego
Kopalnia w Wieliczce
Krasnoludki
Komora z Krasnoludkami
Kaplica Św. Krzyża
Kaplica Św. Kingi
Kopalnia w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce
Komora Michałowice
Kopalnia Soli w Wieliczce Kopalnia Komora Piłsudskiego
Komora Piłsudskiego w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce Kaplica Św. Kingi
Ołtarz ze Św. Kingą
Kopalnia Soli w Wieliczce
Kopalnia w Wieliczce Kaplica Św. Kingi
Jan Paweł II w Kopalni
Szyb Daniłowicza
Kopalnia w Wieliczce
Kościół w Wieliczce
Kościół Św. Klemensa w Wieliczce
Zamek Żupny
Muzeum Zamkowe
Muzeum Żup Krakowskich
Muzeum w Zamku Żupnym
Szyb z XVIII wieku w Muzeum
Rynek
Malowidło 3D Wieliczka
Rynek w Wieliczce
Gwarkowie w Wieliczce
Historyczne miejsce
Szyb Regis
Warzelnia Soli
Tężnia Solankowa - nowa atrakcja
Tężnia Solankowa w Wieliczce
Tężnia solankowa
Tężnia w Wieliczce
Tężnia w Wieliczce
Tężnia Solankowa
Tężnia w Wieliczce
Tężnia w Wieliczce
Tężnia w Wieliczce
Tężnia w Wieliczce
Widok z wieży tężni
Park
Hotel Galicja
Dwór Konopków
Kościół Św. Sebastiana
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Jaskinia Wierzchowska i Dolina Kluczwody
Poprzednia wycieczka
Jaskinia Wierzchowska i Dolina Kluczwody
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020