Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Jaskinia Wierzchowska i Dolina Kluczwody

2015-09-20

Weekend spędzaliśmy w Krakowie, a wracając w niedzielę nie mogliśmy nie wstąpić na Jurę 🙂 Miało lać, więc nie zapowiadało się najlepiej, ale w planach mieliśmy Jaskinię Wierzchowską więc pogoda nie była taka ważna. Na szczęście z każdą godziną było lepiej i nawet udało nam się pospacerzyć w Dolinie Kluczwody 🙂

Jaskinia Wierzchowska Górna to jedna z największych Jaskiń w Polsce, z najdłuższą trasą turystyczną, która liczy okolo 700 m. Znajduje się w miejscowości Wierzchowie przy ul. Spacerowej, na obszarze Dolinek Krakowskich. Zwiedzanie odbywa się w przewodnikiem, o pełnych godzinach. Jaskinia jest oświetlona elektrycznie, ale warto zabrać ze sobą latarki. My nie mieliśmy ale dzieci oczywiście chciały to latarki komórkowe im posłużyły 🙂 Jaskinia Wierzchowska Górna jest ciekawa, jest kilka wystawek tematycznych, w niektórych miejscach tworzą się nacieki, są makiety niedźwiedzia jaskiniowego, lwa i hieny, których kości tu znajdywano. Odnaleziono też ślady człowieka neolitycznego, o czym mówi jedna z komór. Hibernują tu nietoperze, głównie podkowce małe. Polecam wycieczkę do Jaskini Wierzchowskiej Górnej!

Jaskinia Wierzchowska Górna kasa
Jaskinia Wierzchowska Górna kasa

Przy tej samej ulicy, niedaleko Ryneczku, wśród drzew ukryła się Jaskinia Wierzchowska Dolna czyli Mamutowa. Jest ona o tyle słynna, że poprowadzono w niej ekstremalnie trudne drogi wspinaczkowe, z przewieszeniem, wiodące stropem groty. Najtrudniejsze osiągają stopień VI.6+, ale są też łatwiejsze. Tu wspinaczka może odbywać się nawet w czasie deszczu. Wspinaczy i my natrafiliśmy, którzy mieli tu nawet rodzinny piknik, z wózkiem z maleństwem i z psem, któremu oczywiście moje dziewczyny nie przepuściły 🙂

Potem odwiedzilismy Dolinę Kluczwody, nieco na południe od Wierzchowia. Ładny szlak spacerkowy, z okazałą Skałą Zamkową, sam zamek zaś to kilka kamieni 🙂 Potok Kluczwoda kluczy sobie wśród drzew, dając możliwośc pobiegania i przechodzenia przez rzeczkę po kamieniach i kładce. U wylotu doliny zobaczyć można rekonstrukcję dawnych słupów granicznych, bowiem biegła tu granica między Galicją (zaborem austriackim) a zaborem rosyjskim.

Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna - niedźwiedź jaskiniowy

Zdjęcia w Dolinie już miejscami jesienne 🙂 Zaczyna się 🙂

Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna - nietoperz podkowiec mały
Jaskinia Wierzchowska Górna - pająk meta menradi - sieciarz jaskiniowy
Jaskinia Mamutowa
Wspinaczka w Mamutowej
Mamutowa czyli Wierzchowska Dolna
W Mamutowej
Wierzchowie
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody - rekonstrukcja słupów granicznych
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody Skała Zamkowa
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kuczwody Skała Zamkowa
Jesiennie
Dolina Kluczwody
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Wierzchowie

Wierzchowie

Jaskinia Wierzchowska

Jaskinia Mamutowa

Dolina Kluczwody

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020