Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Białowieża i Sioło Budy

2015-07-27

Rezerwat Żubrów

W Białowieży spędziliśmy sporo czasu, bo sporo tu do zobaczenia. Zaczęliśmy od Rezerwatu Żubrów, w którym nie tylko żubry znalazły schronienie, są żubronie - krzyżówki żubra z bydłem domowym, łosie, jelenie, dziki, a nawet wilki i żbiki i ryś. Niestety wilków nie udało nam się wypatrzeć, resztę zwierząt widzieliśmy. Rezerwat znajduje się 3 km od Białowieży, przy trasie do Hajnówki.

Park Pałacowy

Potem udalismy się do Parku Palacowego, założonego na przełomie XIX i XX wieku wokół myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Dziś to enklawa Białowieskiego Parku Narodowego, bardzo atrakcyjne i ładne miejsce na spacery rodzinne. Jest tu nowoczesne Muzeum z wieżą widokową, są zabytki - pozostałości przeszłości tego miejsca, atrakcje dla dzieci, jak żubry do wspinania czy edukacyjne klocki. Przykuwa tu uwagę najstarszy budynek - piekny drewniany dworek z 1845 roku. Na grobli pomiędzy stawami stoi obelisk - najstarszy zabytek w Parku. I tu zonk. Obelisk wspomina polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku. Cóz to za polowanie? Król i królowa Maria Józefa siedzieli wygodnie w altanie, w specjalnie przygotowanym zwierzyńcu, a tysięczny zastęp chłopów naganiał im najpierw do zwierzyńća, a potem do utworzonego korytarza zwierzęta, głównie żubry. Królowa nawet czytała sobie i łapała po broń wtedy, gdy pojawiało się zwierzę. Widownia biła brawo parze królewskiej! Tego dnia, w największym polowaniu w Puszczy Białowieskiej, zginęły 42 żubry, 13 łosi i 2 sarny, Sama Królowa powaliła 20 żubrów. Zwierzęta upolowane oddano chłopom, tyle dobrze, że nie porzucili ich w lesie dla zabawy, tylko przynajmniej przydały się biednym. Naprawdę takie sprawy mnie oburzają.

Rezerwat Żubrów
Rezerwat Żubrów

Szlak Dębów Królewskich

Polecam to miejsce, bo jest ciekawe, szczególnie dla tych co lubią przyrodę, osłonięci przed owadami weszliśmy do Puszczy Białowieskiej na ścieżkę edukacyjną, zmodernizowaną w 2008 roku, tak że nadaje się nawet dla niepełnosprawnych. To 500 m szlaku, przy którym odnależć można kilkadziesiąt wiekowych dębów, którym nadano imiona królów i książąt litewskich. Przy drewnianej kładce stoją tablice z nazwami dębów, ich wiekiem i rozmiarami. Drzewa robią niemałe wrażenie!

Tego dnia zobaczylismy jeszcze wieże widokową która pozwala obserwować orlika krzykliwego , niestety tych kilka minut nie wystraczyło, żeby go zaobserwować 🙂 Po drodze był jeszcze skansen w Białowieży, ale nie zwiedzaliśmy. Na koniec zoabczyliśmy skansen Sioło Budy - piękne miejsce z klimatem, taki prywatny skansen, gdzie można też przenocować.

Białowieża Rezerwat Żubrów
rezerwat w Białowieży
Białowieża żubry
Tarpany
Rezerwat w Białowieży
Park Pałacowy - enklawa BPN
Muzeum w Białowieży
Park Pałacowy w Białowieży
obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku
Białowieża Park Pałacowy
stawy w Parku Pałacowym
Białowieski Park Narodowy
Skansen w Białowieży
wieża widokowa na żerowisko Orlika krzykliwego
Szlak Dębów Królewskich
Szlak Dębów
Szlak Dębów
Puszcza Białowieska
Szlak Dębów
Szlak Dębów
Puszcza Białowieska
Szlak Dębów
bobrowisko
Puszcza Białowieska
Sioło Budy
Sioło Budy
Sioło Budy
Sioło Budy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Krynica - piękne uzdrowisko
Poprzednia wycieczka
Krynica - piękne uzdrowisko
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020