Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Pochód Gwarki 2015

2015-09-13

Już nieraz o Gwarkach pisałam - 3-dniowym Święcie Miasta Tarnowskie Góry, którego najwazniejszym elementem jest niedzielny pochód historyczny, który przechodzi przez ulice Starówki i prezentuje historię miasta, ale też rózne grupy i szkoły działające w mieście. Pochód ostatnimi laty jest coraz dłuższy i bogatszy, historia jest bardzo dokładnie pokazana, wszystko w klimacie danej epoki i musze powiedzieć że jest to bardzo fajne. Można dostać plan pochodu, gdzie postaci i grupy są po kolei wypisane. Zawsze w pochodzie idzie nasz Burmistrz, a poza tym przebrani: historyczni założyciele miasta, chłop Rybka, z krową, który na polu wykopał pierwszy kruszec, Sedlaczek, który na Rynku założył historyczną Winiarnię, do dziś działa tu restauracja, król Jan III Sobieski na koniu i Marysieńka w karocy, bo tu król się z nią żegnał jak pod Wiedeń szedł, Reden, który sprowadził maszynę parową tutaj i wiele wiele innych.

Pochwalę się, że w tym roku w pochodzie pierwszy raz szła Natalka nasza 🙂 W piątek ze swoją grupą taneczną występowała na scenie głownej, a w niedzielę szły w pochodzie 🙂 Pokazałam też zdjęcie rzeźby Gwarka - to już trzeci Gwarek jaki stanął w Tarnowskich Górach, znajduje się na Rynku, koło podcieni.

Nasz Burmistrz
Nasz Burmistrz
Rycerz de Tarnowitz
Chłop Rybka
Ordunek Gorny - pierwsza ustawa górnicza
cechy tarnogórskie
Król Jan III Sobieski
Sedlaczek - założyciel słynnej Winiarni
Reden - odnowiciel górnictwa w XIX wieku
Donnersmarck
II wojna światowa
Kolejne mażoretki
Natalia ze swją grupą taneczną w pochodzie
Nowy tegoroczny Gwarek, już trzeci, stoi na Rynku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020