Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Nowy Sącz

2015-08-29

Nowy Sącz, wbrew pozorom wcale nie jest nowy. Jego lokacja nastąpiła bowiem w XIII wieku, a nazwa wzięła się stąd, że istniał już wtedy Stary Sącz. Dziś Nowy Sącz to główny ośrodek Sądecczyzny, pięknej krainy. Samo miasto również jest bardzo urokliwe, z wieloma ciekawymi zabytkami.

Serce miasta stanowi obszerny Rynek, ze stojącym pośrodku okazałym Ratuszem. Dookoła ulokowały się kamieniczki, jest tu też Fontanna, ławeczki i Przystanek Czasu - beczka wkopana w ziemię w 2001 roku, która ma być otwarta w 2025 roku. Zawiera ona historyczne ciekawostki związane z Nowym Sączem. 

Nowy Sącz
Nowy Sącz

Z Rynku widać starą bazylikę Św. Małgorzaty, stojącą przy pl. Kolegiackim. Jej początki sięgają na pewno początku XIV wieku, a byź może czasów wcześniejszych. Historię tutaj widać i czuć. Obok stoi również bardzo stary Dom gotycki - siedziba Muzeum. Polecam też w pobliżu uroczą ul. Jagiellońską z pięknymi kamieniczkami.

W innej części miasta zachowały się fragmenty zamku i murów, a przed nimi powstal piekny zegar kwiatowy i fontanna niewielka z małym rycerzem z ... gołym przyrodzeniem, wygłaskanym już solidnie przez turystów 🙂 Niedaleko stąd do Synagogi, a bliżej rynku stoi kościół Ducha Świętego klasztoru Jezuitów. W kościele tym znajdują się relikwie Joanny Beretta Molla, włoskiej Świętej, którą kanonizował Nasz Papież w 2004 roku. Urodziła ona czwarte dziecko mimo, że zachorowała podczas ciąży na raka i polecano jej przerwać ciążę. Wkrótce po porodzie zmarła w bólach, ale postanowiła donosić ciążę. Na jej kanonizacji była najmłodsza córka.

zegar kwiatowy
Nowy Sącz mury

Na koniec odwiedziliśmy też Miasteczko Galicyjskie, cudowne miejsce, klimat ma jak rzadko, utrzymany w stylu XIX-wiecznego Starego Sącza, z rekonstrukcją ratusza z tego miasta. Polecam to miejsce!

Kościół Św. Ducha
Mury w Nowym Sączu
Mury
Bazylika Nowy Sącz
Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Dom Gotycki - Muzeum w Nowym Sączu
Rynek i Ratusz w Nowym Sączu
Ratusz
ul. Jagiellońska
Nowy Sącz
Ratusz w Nowym Sączu
Rynek
Nowy Sącz
Przystanek czasu
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Góra Parkowa w Krynicy
Poprzednia wycieczka
Góra Parkowa w Krynicy
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020