Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Muszyna i sądeckie cerkwie

2015-08-31

Sądecczyzna to ciekawy rejon, nie tylko z powodu malowniczych górek, ale też fajnych zabytków i jak się okazuje unikatowej ciekawostki. Muszyna to niewielkie miasteczko, które też dokanało/dokonuje swej przemiany, obecnie rozkopany jest Rynek, z odkrytymi dawnymi zabudowaniami, prowadzone s tu badania. Ale na szczycie góry Baszta zrekonstruowano częściowo mury dawnego zamku średniowiecznego, rozciąga się stąd ładny widok na okolicę i piękny Poprad i utworzony tu teren rekreacyjny. Nad rzeką Szczawnik również powstał teren rekreacji, jest ścieżka rowerowa, ławki, deptak, można też poleniuchować nad samą rzeką.

Do Ogrodów już nie dotarliśmy bo mieliśmy w planach okoliczne cerkwie - jedna niezwykle cenna bo na Liście Unesco - cerkiew w Powroźniku z 1600 roku, dawna cerkiew greckokatolicka Św. Jakuba Młodszego, dziś kościół rzymsko-katolicki. To najstarsza cerkiew w polskich Karpatach, niestety była zamknięta. Następna była dawna cerkiew greckokatolicka św. Dymitra w Muszynie Złockie (obecnie kościół rzymsko-katolicki). Podobnie jak w poprzedniej cerkwi, zachował się ikonostas.

Dalej odwiedzamy dawną cerkiew greckokatollicką Św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku, rownież wnętrze niedostępne, wielka szkoda. Obecnie jest to kościół rzymsko-katolicki. Kolejna cudna cerkiew na naszej drodze to dawna cerkiew Św. Kosmy i Damiana w Bereście (obecnie kościół rzymsko-katolicki MB Nieustającej Pomocy). Tu udaje nam się się zajrzeć do środka, wreszcie 🙂 Jest ikonostas, bardzo lubię ten typ zabytku, jest taki oryginalny, piękny i u nas rzadko spotykany. Ostatnia cerkiew na naszej trasie to dawna cerkiew greckokatolicka Św. Michała Archanioła w Polanach (obecnie kościół rzymsko-katolicki Św. Michała). Jest ikonostas, ale nie udaje się go zobaczyć.

Zapowiadaną ciekawostką jest mofeta. Cóż to takiego? To chłodny wyziew z ziemi, zawierający głównie dwutlenek węgla. Największa w Polsce mofeta znajduje się właśnie w Jastrzębiku, który odwiedziliśmy. Nosi imię prof. Henryka Świdzińskiego, który ją odkrył w 1938. roku. Mofeta znajduje się na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie w gminie Muszyna, na dnie Złockiego Potoku. Mofeta w Jastrzębiku stanowi pomnik przyrody. Gaz wydobywa się tu stale w postaci bąbelków, a składa się głównie z dwutlenku węgla (95%) oraz azotu, metanu i tlenu. Nad mofetą giną owady, ptaki, a nawet padały owce. Dwutlenek węgla gromadzi się tuż nad ziemią. Warto zobaczyć to niesamowite zjawisko.

Muszyna
Muszyna
Muszyna Muzeum
rzeka Szczawnik
Szczawnik
Szczawnik w Muszynie
ładnie zagospodarowany szczawnik
Szczawnik
Zamek w Muszynie
Poprad widoczny z zamku
Zamek w Muszynie
zamek
Muszyna
Cerkiew Berest
Berest
Berest
Cerkiew Jastrzębik
Cerkiew Jastrzębik
Cerkiew Jastrzębik
Cerkiew Polany
Cerkiew Powroźnik
Cerkiew Muszyna Złockie
Cerkiew Muszyna Złockie
Cerkiew w Złockiem
Cerkiew Złockie
Mofeta
Mofeta
Mofeta
Mofeta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Powroźnik

Jastrzębik

Berest

Polany

Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020