Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Supraśl i Święta Woda

2015-07-23

Supraśl to ładen maisteczko, szczególnie ciekawe za sprawą efektownego monasteru czyli prawosławnego klasztoru, który przyciąga licznie wiernych. Nabożeństwa prawosławne często trwają kilka godzin, wtedy można wchodzić i wychodzić ze świątyni, bowiem nie każdy jest na całym nabożeństwie. W środku cerkwi było pięknie, ale generalnie nie powinno się w cerkwiach robić fotografii, a że było sporo ludzi to nie chciałam robić obciachu. Trochę szkoda. Bardzo mi się podobają cerkwie, ikonostasy dodają niesamowitego klimatu. Poza monasterem warto zajrzeć na jego terenie do Muzeum Ikon, naprzeciw którego znajduje się IT. W miasteczku jest ładny Ratusz, pałac Buchholtzów w którym siedzibę Liceum Plastyczne czy urokliwy Domek Ogrodnika - drewniany zabytkowy budynek będący dawną karczmą.

Inne duchowe miejsce na naszej trasie to Święta Woda w Wasilkowie koło Białegostoku, nie wiem czy znacie, ja nie słyszałam wcześniej, to taka katolicka Grabarka, tylko jak dla mnie bardziej komercyjna, bo Grabarkę też odwiedziliśmy ale o tym kiedy indziej 🙂

Monaster
Monaster

Powstanie Świętej Wody owiane jest legendami i sięga średniowiecza, ale pierwsze udokumentowane uzdrowienie za sprawą wody z cudownego źródełka miało tu miejsce w 1719 roku. Wtedy uleczony szlachcic wystawił tu kapliczkę jako wotum. Dziś stoi tu skromny kościółek, a w nim widnieje cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Miejsce kultu w Świętej Wodzie przyciaga licznych pielgrzymów i tak Święta Woda znana jest już w całej Polsce.

Przy źródełku powstała grota, Droga Krzyżowa, jest Centrum Pielgrzymkowe, sklep z dewocjonaliami, ale najbardziej przemawiająca jest tutaj Góra Krzyży, nawiązująca do Góry Krzyży w Szawlach na Litwie i do prawosławnej Grabarki. Pątnicy pozostawiają tu dziękczynne krzyże wotywne, przynoszą swoje, bądź kupują na miejscu, również cudowną wodę ze źródełka można kupić, bądź nalać jej samemu do własnej butelki. Góra Krzyży jest już pokaźna, krzyży wiele, a każdy niesie za sobą prośbę bądź dziękczynienie. I my swój krzyżyk zostawiliśmy. Warte odwiedzienia miejsce.

klasztor
Supraśl
Supraśl
Supraśl
Supraśl
Muzeum Ikon Supraśl
Muzeum Ikon Supraśl
Domek Ogrodnika
Domek Ogrodnika - stara karczma
Pałac Buchholtzów
KOściół Św. Trójcy
Ratusz w Supraślu
Święta Woda
Święta Woda
Święta Woda
Święta Woda
Święta Woda
Sanktuarium więta Woda
Święta Woda źródełko
Święta Woda
Święta Woda
Święta Woda
Święta Woda
nasz krzyżyk
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Siemiatycze
Poprzednia wycieczka
Siemiatycze
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020