Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Tykocin Królewski

2015-07-22

Królewski Tykocin to wrota Podlasia - najstarszy ośrodek w regionie, liczący 600 lat. Nazywany perłą baroku, bo zabytkowy rynek o barokowym założeniu zdobi piękna barokowa świątynia z XVIII wieku i zabytkowe domy sięgające też tamtych czasów. Na rynku stoi też barokowy pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 roku - drugi po Kolumnie Zygmunta w Warszawie najstarszy pomnik świecki w Polsce. Również Synagoga Wielka jest barokowa, obecnie stanowi Muzeum Kultury Żydowskiej. Obok niej stoi dom talmudyczny - drugi obiekt muzeum i restauracja z kuchnią żydowską.

Ale może jeszcze smakowitszym kąskiem dla turystów jest zamek królewski, stojący nieco wcześniej. Królewski, bo zbudował go na zgliszczach drewnianej warowni król Zygmunt August w XVI wieku. Wielu królów odwiedzało potem Tykocin, m.in. Stefan Batory czy Wazowie, gościł tu również car Rosji Piotr Wielki. W XVIII wieku, kiedy Tykocin kwitł, zamek popadał w ruinę, aż został rozebrany na budulec. Ostatnimi laty został pięknie zrekonstruowany, dziś wspaniała warownia wita gości, zaprasza do zwiedzania i do spędzenia w nim nocy.

Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Tykocin
bociany przy zamku w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Zamek w Tykocinie
Tykocin dziedziniec zamku
tykocin synagoga
synagoga stanowi Muzeum
wnętrze synagogi
Synagoga w Tykocinie
Tykocin synagoga
Drugi obiekt muzealny
Muzeum obok synagogi
Wielka Synagoga w Tykocinie
Tykocin rynek
Rynek w Tykocinie
Tykocin rynek - perła baroku
Kościół w Tykocinie
Pomnik Czarnieckiego w Tykocinie
Ppomnik Czarnieckiego na rynku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Siemiatycze
Poprzednia wycieczka
Siemiatycze
Zamki nad Loarą
Następna wycieczka
Zamki nad Loarą
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020