Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Dworce w Tarnowskich Górach

2014-10-26

Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach od lat niewiele się zmienił. To piękna zabytkowa budowla ładnie odremontowana. Na peronach widać coraz mniej pociągów, bo połączenia są likwidowane. Niegdyś Tarnowskie Góry to był jeden z najwiekszych węzłów kolejowych towarowych w Europie. Dziś o tej świetności tu już zapomniano, choć ślady są, torów sporo, choć część zachwaszczona. Najlepiej dworzec prezentuje się z estakady. Mieliśmy szczęście i akurat podczas naszej obecności pociąg nadjechał, więc była atrakcja 🙂

Obok dworca PKP od zawsze był też dworzec autobusowy, jednak nie prezentował się on dobrze, ba wręcz źle. Dworca jako budynku nie było, czerwono żółte perony stały od mojego dzieciństwa i trochę juz straszyły. I tak kilka lat temu zaczęła się budowa nowego - nowoczesnego dworca. Dziś stoi w całej okazałości i jest dumą władz miasta. Ładny, oszklony budynek pozwala się ogrzać, zjeść, pójść do toalety. Perony również są całkiem nowe i prezentują się bardzo ładnie. To obecnie jedna z wizytówek miasta. Przed Dworcem autobusowym stanął drugi w mieście Gwarek - rzeźba, która ma co roku na Gwarki (wrześniowa impreza miasta) pojawiać się w innej części miasta. Pierwszy stanął w 2013 roku na deptaku - ulicy krakowskiej, drugi w tym roku stanął właśnie przed Przystankiem Europa, a trzeci za rok we wrześniu stanie przy dzwonnicy Gwarków koło kościoła Św. Piotra i Pawła.

perony z estakady
perony z estakady
dworzec w tarnowskich górach
Lokomotywa
Przystanek Europa
dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach
Przystanek Europa
Przystanek Europa
Gwarek przed Dworcem
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Weston Super Mare
Następna wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020