Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Gołąb, Dęblin i Maciejowice

2014-09-06

Na tej wycieczce odwiedziliśmy miejscowości nad Wisłą, ciekawe z róznych powodów. Gołąb jest unikatowy bo odnaleźć w nim można Domek Loretański, bardzo piękny z I połowy XVII wieku. Powstał za sprawą proboszcza Grzybowskiego oraz Jerzego Ossolińskiego, który przywiózł dla Domku Loretańskiego z Italii figurę Matki Bokiej ubieraną w dwie sukienki podarowane przez Izabellę Ossolińską. Obok stoi też piekny kościół, a niedaleko Muzeum Nietypowych Rowerów 🙂

Drugi na trasie był Dęblin, słynny z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, tzw. Szkoły Orląt, mieszczącej się w zabytkowych zabudowaniach pałacowych, z pięknym parkiem dookoła, obok niedostepny teren wojskowy z lotniskiem. W Dęblinie zobaczyć tez można Twierdzę, m.in. Bramę Lubelską Cytadeli oraz drewniany kościół Chrystusa Miłosiernego przy ul. Wiślanej - dawną cerkiew, przy której powstaje obecnie murowany kościół.

Kościół w Gołębiu
Kościół w Gołębiu

Ciekawa jest tez ostatnia miejscowość - Maciejowice - słynne miejsce walk i ostatniego boju Tadeusza Kościuszki podczas Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku, kiedy Polacy ruszyli na oprawcę z kosami w rękach. Dziś te kosy są symbolem miejscowości widocznym jako pomnik. Oprócz tego pomnika w Maciejowicach zobaczyć można ładny Rynek z Ratuszem - Muzeum oraz Podzamcze - pałac z parkiem, w którym ponoć był Kościuszko opatrywany, zobaczyć tu można też ciekawe ruinki.

Domek Loretański
Domek Loretański w Gołębiu
Gołąb domek loretański
Muzeum Nietypowych Rowerów
Gołąb Muzeum Nietypowych Rowerów
Gołąb
Dęblin twierdza Brama Lubelska
Dęblin pałac
Pałac w Dęblinie
Dęblin Szkoła Orlat
Dęblin teren wojskowy
Park pałacowy w Dęblinie
Drewniany kościół w Dęblinie
Kościół Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie
Maciejowice ratusz
Rynek w Maciejowicach
Pomnik Kościuszce w Maciejowicach
Kosy w Maciejowicach
Pałac w Maciejowicach
Park w Maciejowicach
Park w Maciejowicach
Maciejowice baszta
Maciejowice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Gołąb

Gołąb

Dęblin

Dęblin

Maciejowice

Maciejowice

Lublin i Muzeum Wsi Lubelskiej
Poprzednia wycieczka
Lublin i Muzeum Wsi Lubelskiej
Weston Super Mare
Następna wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020