Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Krapkowice

2013-08-01

Krapkowice to pierwsza nasza miejscowość na trasie do Kotliny Kłodzkiej, przyjechaliśmy tu z samego rana, by zobaczyć ciekawe zabytki w tym historycznym miasteczku. Początki Krapkowic sięgają XIII wieku, ponoć okolice te były wówczas we władaniu zakonu rycerskiego Templariuszy, którzy wg legendy założyli tutejszy zamek, kościół oraz poboiski zamek w Otmęcie. Dawniej były to dwie osobne miejscowości po dwóch stronach Odry - Otmęt i Krapkowice, dziś to jedno miasto.

Zwiedzanie rozpoczynamy od Rynku w Krapkowicach, z zabytkowymi domami i fontanną, zaraz niedaleko jest kościół Św. Mikołaja i pobliski zamek (ul. Zamkowa), dziś siedziba szkoły zawodowej, dawniej przez wieki rezydencja róznych rodów. Ponoć powstał w XIII wieku, ale nie wiadomo nic dokładnie na ten temat, legendy mówią o templariuszach, ale budowniczym mógł być również książę opolski Władysław. Wiadomo na pewno, że przybliżony dzisiejszy kształt zamkowi nadała rodzina Redernów w XVII wieku, wtedy też przeżywał okres swej świetności. Niestety w XVIII wieku wielki pożar strawił miasto i zamek, który już nigdy nie osiągnął tak pięknego wyglądu i dużego znaczenia.

Rynek w Krapkowicach
Rynek w Krapkowicach

Bardzo ciekawa jest też w Krapkowicach Wieża Bramy Górnej czyli Krapkowicka Baszta (ul. Basztowa), udostępniona dla turystów. My nie mieliśmy okazji jej zwiedzić, bo było za wcześnie, ale juz sama budowla, z XIV wieku, jest bardzo ciekawa. To gotycka wieża z kamienia łamanego, do której przylegają zachowane średniowieczne mury miejskie. To z Baszty codziennie w południe rozbrzmiewa hejnał Krapkowic.

Jeszcze chcemy tu kiedys wrócić, żeby odwiedzić ruiny zamku w Otmęcie i piękny zamek w Rogowie Opolskim.

Rynek Krapkowice
Rynek Krapkowice
Krapkowice
Zamek Krapkowice
zamek w Krapkowicach
Krapkowice zamek
Odra w Krapkowicach
Kościół w Krapkowicach
Baszta Krapkowicka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Złoty Stok i Średniowieczny Park Techniki
Poprzednia wycieczka
Złoty Stok i Średniowieczny Park Techniki
Weston Super Mare
Następna wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020