Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Zamarski, Kończyce i Pruchna - okolice Cieszyna

2013-10-12

W trasie do Cieszyna postanowilismy się zatrzymać w kilku ciekawych miejscach na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszym punktem był krzyż pokutny w Pruchnej, to jeden z ostatnich już świadków w tym regionie dawnych czasów, kiedy zbrodniarze za popełnione przewiny musieli na własny koszt lub własnym wysiłkiem postawić krzyż pokutny w miejscu dokonania zbrodni. Krzyż w Pruchnej ma napis w języku staroczeskim, ale na tablicy obok jest on wytłumaczony w języku polskim, że w tym miejscu zginął syn obywatela Starego Cieszyna.

Potem podjechaliśmy do zamku w Kończycach Małych - to ciekawa renesansowa budowla, choć wybudowana początkowo w stylu gotyckim. Mieści się tu sala muzealna i Gościniec Zamkowy, zamek otacza ładny park ze stawem, malowniczo wyglądający w jesiennych barwach.

Krzyż pokutny w Pruchnej
Krzyż pokutny w Pruchnej

Całkiem niedaleko stoi pałac w Kończycach Wielkich wybudowany w stylu francuskiego baroku, a obok niego stoi murowana kaplica przypałacowa. Pomiędzy zamkiem a pałacem zachowały się zabudowania starego folwarku.

Już przy samym Cieszynie natomiast odwiedziliśmy piękny drewniany kościółek w Zamarskach. To najstarsza drewniana świątynia w regionie, pochodzi z XVIII wieku, a wieża, do której dobudowano kościółek, stała tu już w XVI wieku. Kościół otacza cmentarz, świątynia stoi na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Zamek w Kończycach Małych
Kończyce Małe
Gościniec Zamkowy Kończyce Małe

 

 

Park przy zamku
Kończyce Małe
Folwark w Kończycach
Kaplica w Kończycach Wielkich
Pałac w Kończycach Wielkich
Kończyce Wielkie
Park przy pałacu
Kościół w Zamarskach
Zamarski
Zamarski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Hubertus w Zbrosławicach 2013
Poprzednia wycieczka
Hubertus w Zbrosławicach 2013
Weston Super Mare
Następna wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020