Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Cieszyn

2013-10-12

Cieszyn to piękne historyczne miasto o długim rodowodzie, a najważniejszym miejscem w Cieszynie jest Góra Zamkowa, którą cieszyński deptak łączy z Rynkiem, również pełnym turystów.

Góra Zamkowa kryje bodajże najstarszy zachowany kościół w Polsce, a z pewnością jeden z najstarszych. To oczywiście Rotunda zagubiona wśród parkowych drzew. Udało nam się nawet wejść do jej wnętrza, co było niemałą atrakcją. Ogromny klucz do rotundy dostaje się przy zwiedzaniu Wieży Piastowskiej. Zakup biletu upoważnia do wspięcia się na szczyt Wieży oraz właśnie do odwiedzenia mrocznego i fantastycznego wnętrza rotundy Św. Mikołaja. Polecam skorzystać z okazji, tym bardziej że cena biletu niewygórowana. Cały Park na Górze Zamkowej jest zrewitalizowany i prezentuje się bardzo ładnie, szczególnie jesienią 🙂

Wnętrze rotundy w Cieszynie
Wnętrze rotundy w Cieszynie

Pałacu Habsburgów i zamku nie zwiedzaliśmy, ale oglądaliśmy z zewnątrz. Stanęły przy nim różowe plastykowe twory, tzn. jeleń i tron, które bardzo przypadły do gustu dzieciom, nie tylko naszym, żeby zrobić zdjęcia, trzeba było się ustawić w kolejce 🙂 Z tyłu pałacu, w parku znajduje się Informacja Turystyczna, w której gratisowo można otrzymać mapkę Cieszyna, bardzo przydatną przy zwiedzaniu.

Zeszliśmy z Góry Zamkowej i ruszyliśmy deptakiem czyli ulicą Głęboką, potem Menniczą na Plac Teatralny, żeby zobaczyć piękny Teatr Adam Mickiewicza, a potem pod Figurą Madonny z Dzeciątkiem znów wyszliśmy na Głęboką, obok kościoła Św. Marii Magdaleny i na Rynek cieszyński. Tu słynny Ratusz w Cieszynie, figura Św. Floriana, Dom Narodowy i wiele innych ciekawych budynków.

Cieszyn
Klucz do rotundy
Cieszyn

Później klimatycznym zaułkiem, najpierw koło Kościoła Św. Marii Magdaleny, a potem ul. Trzech Braci zeszliśmy pod słynną Studnię Trzech Braci. Stąd blisko już do Cieszyńskiej Wenecji, która jest bardzo urokliwa, miejscami bardzo zaniedbana, ale nie ujmuje to uroku temu miejscu.

Na koniec wycieczki przeszliśmy przez most, żeby powiedzieć dzieciom, że jesteśmy w Czechach, innym państwie i żeby kupić sobie czeskie piwko. Smieszne bardzo, bo kawałek od Polski, w Czechach, kupowaliśmy piwo u Chińczyka, który na dodatek do ceny doliczył kaucję, jak to dziwnie powiedział 🙂 i wyszło na to, że kupiliśmy drożej niż potem udało nam się to samo piwko kupić w Polsce 🙂 Ale co tam, przygoda 🙂

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska

droga na Wieżę Piastowską
Widok z wieży
Cieszyn
Góra Zamkowa cieszyn
Park zamkowy w Cieszynie
Cieszyn
Pałac na Górze Zamkowej
Pałac Habsburgów
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn
Cieszyn - Muzeum Drukarstwa
Teatr w Cieszynie
Cieszyn
Cieszyn
Rynek w Cieszynie
Ratusz Cieszyn
Cieszyn
Rynek cieszyn
Cieszyn
Ratusz w Cieszynie
Cieszyn
Rynek w Cieszynie
Cieszyn
Kościół w Cieszynie
Studnia Trzech Braci
Studnia Trzech Braci Cieszyn
Cieszyńska Wenecja
Cieszyn
Cieszyn Przykopa
Cieszyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Hubertus w Zbrosławicach 2013
Poprzednia wycieczka
Hubertus w Zbrosławicach 2013
Weston Super Mare
Następna wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020