Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Duszniki-Zdrój

2013-08-06

Podczas wycieczki po Kotlinie Kłodzkiej kilka razy przejeżdżaliśmy przez Duszniki, pod przepięknym Muzeum Papiernictwa, i myslałam, że to główna żeby nie powiedzieć jedyna atrakcja w Dusznikach, ale się pomyliłam. Zjeżdżając z Zieleńca zatrzymaliśmy się w Dusznikach na dłużej i okzało się, że to kolejne piękne zdrojowe miasto w tym rejonie.

Rozpoczęliśmy od Rynku, który jest bardzo ładny i kolorowy, stoi na nim figura Mryjna i pręgierz, jest tez fontanna. Zaraz obok jest zabytkowy kościół z ciekawostką wewnatrz, znajduje się tu bowiem bardzo oryginalna ambona w kształcie wieloryba.

Muzeum Papiernictwa
Muzeum Papiernictwa

Upał był niemożliwy, więc każdy krok w słońcu to udręka, dlatego co chwila trzeba było kupować coś do picia no i każda fontanna to postój, przy tej na Rynku, podczas krążenia, kilka razy nawet się zatrzymywaliśmy :)

Potem udaliśmy się do Parku Zdrojowego, gdzie kasztanowa aleja Chopina prowadzi do Dworku Fryderyka Chopina, w którym w 1826 roku kompozytor dał pierwszy publiczny, zagraniczny koncert. Od 1946 roku odbywają się tu koncerty największych wirtuozów fortepianu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa
Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa

Dalej piękny park zdrojowy prowadzi do Pijalni Wód Mineralnych z I połowy XIX wieku. Mieszczą się tu ujęcia Pieniawy Chopina oraz Jana Kazimierza. W Parku stoi też Kolorowa Fontanna, która cały dzień raczy turystów i kuracjuszy wysokim orzeźwiającym strumieniem wody, a w sezonie dodatkowo wieczorem odbywają się pokazy z kolorowymi światłami i muzyką. Niestety nie doczekliśmy tego spektaklu.

Na koniec zostawiliśmy sobie Muzeum Papiernictwa, ale obeszłam je tylko dokoła, gdzie się udało, bo dzieci były padnięte i nie chciałam ich męczyć zwiedzaniem.

Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - Rynek
Duszniki Zdrój pręgierz
Rynek Duszniki Zdrój
Rynek w Dusznikach Zdroju
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - Kościół
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - ambona w kształcie wieloryba
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój Park Zdrojowy
Dworek Chopina Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój - Dwór Chopina
Duszniki Zdrój - Pieniawa
Duszniki Zdrój - Pijalnia
Duszniki Zdrój - fontanna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Park Zdrojowy

Rynek

Muzeum Papiernictwa

Złoty Stok i Średniowieczny Park Techniki
Poprzednia wycieczka
Złoty Stok i Średniowieczny Park Techniki
Weston Super Mare
Następna wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020