Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Bytom Miechowice

2012-12-08

Zimowa wycieczka z dziećmi do dzielnicy Bytomia - Miechowic. Na Polskich Szlakach parę tygodni temu pojawił sie ten pałac, a jako że nie widziałam go nigdy w życiu, postanowiliśmy go odwiedzić.

Pałac, a właściwie oficyna pałacowa dosłownie wali się, co widać na zdjęciach. Aż dziw, że pewne fragmenty jeszcze nie runęły. Być może tej zimy nie przetrwają. Ruiny są otoczone murem, ale w pewnym miejscu da się przejść i wejść między mury, jednak naprawdę strach, grozi zawaleniem w każdej chwili i nie polecam zbytniej penetracji.

Pałac w Miechowicach powstał na początku XIX wieku, zaś jego koniec to rok 1945, kiedy to radzieccy żołnierze rozgrabili go i spalili, a dodatkowo jeszcze w 1954 roku wysadzono pozostałości w powietrze. Do dziś zachowały się jedynie ruiny oficyny, a obok niej, na niewielkim wzniesieniu leżą fragmenty pałacu. Budowlę otacza wspaniały zabytkowy park, przy oficynie stoi piękny platan - pomnik przyrody.

Postacią silnie związaną z historią Miechowic była Ewa von Tiele Winckler znana jako Matka Ewa. W Miechowicach można zobaczyć kilka ciekawych zabytkowych budynków stojących na Szlaku Matki Ewy, z tablicami informacyjnymi.

Pałac w Bytomiu Miechowicach

Całkiem niedaleko pałacu w Miechowicach stoi okazały kościół rzymskokatolicki pw. Św. Krzyża (ul. Frenzla) - neogotycka budowla z wysoką wieżą. W pobliżu, na ulicy Matki Ewy znajduje się kościół ewangelicki - ciekawa świątynia, otoczona budynkami związanymi z Matkę Ewą.

Zapomniałam wspomnieć, że wycieczkę rozpoczęliśmy całkiem przypadkiem od stawów w Miechowicach, leżących koło ulicy Frenzla. Dojechaliśmy do nich od strony lasu, w tej zimowej aurze, bez żywej duszy, zmierzając do starego pałacu, poczułam się jak w minionej epoce, zagubieni wśród pól i nieprzebytych śniegów, niczym w Potopie 🙂

Miechowice Pałac
Miechowice Pałac

Historia pałacu w Miechowicach

Miechowice
Kościół w Miechowicach
Kościół ewangelicki w Miechowicach
Miechowice
Domek Matki Ewy w Miechowicach
Szlak Matki Ewy
Budynek Ostoi Pokoju w Miechowicach
Domki fińskie w Miechowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Pałac w Bytomiu Miechowicach

Kościół w Miechowicach

Kościół ewangelicki w Miechowicach

Zawsze modna i popularna, czyli Grecja dla turystów
Następna wycieczka
Zawsze modna i popularna, czyli Grecja dla turystów
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020