Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Gwarki na zamku w Starych Tarnowicach

2012-09-09

Co roku w drugi weekend września w moim rodzinnym miescie Tarnowskich Górach odbywa się wielkie święto miasta - Gwarki, a dokładniej Dni Tarnogórskich Gwarków.

Impreza jest już historyczna, bo odbywa się od połowy XX wieku, od czasu, gdy dla turystów udostepniono w Tarnowskich Górach część podziemi tarnogórskich, drążonych wieki temu w celach górniczych wydobywano tu bowiem cynk i ołów z domieszką srebra.

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

Do tej górniczej historii miasta nawiązuje najbardziej znana i oczekiwana część Gwarków - pochód historyczny przechodzący ulicami miasta w niedzielne południe. Rzesze obszerwatorów co roku oblepiają dosłownie ulice miasta, by podziwiać barwny korowód, z roku na rok coraz bogatszy i przedstawiający m.in. historię miasta. Jest książę Jan II Dobry, który nadał miastu liczne górnicze przywileje, jest rolnik Rybka, który znalazł pierwszą grudkę kruszcu na tych ziemiach, na koniu wjeżdża Król Jan III Sobieski na pamiątkę wizyty, gdy zmierzał na odsiecz Wiednia, za nim w karocy jedzie jego ukochana Marysieńka i damy dworu. Idą też żołnierze z różnych okresów historii i wiele innych ciekawych postaci.

Ponadto na Rynku przez cały weekend, włącznie z piątkiem odbywają się koncerty, na Placu Wolności odbywają się konkursy i imprezy dla najmłodszych, przyjeżdżają karuzele itp. Całą imprezę konczy niedzielny wieczorny koncert gwiazdy z pokazem sztucznych ogni.

Gwarki 2012

W tym roku też pierwszy raz Gwarki odbyły się na Zamku w Starych Tarnowicach - pieknym kompleksie odbudowanym z ruin. Zamek mozna zawsze zwiedzać, a w Gwarki dodatkowo przybyli rycerze, białogłowy, można było postrzelać z łuku, rzucić oszczepem, przebrać się w strój rycerza lub ubrać kobiecą suknię w epoki...

Gwarki 2012
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki
Pochód w Gwarki
Pochód na Gwarkach w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Zawsze modna i popularna, czyli Grecja dla turystów
Następna wycieczka
Zawsze modna i popularna, czyli Grecja dla turystów
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020