Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Grojec Mały i Żywiec

2011-09-25

Wycieczka z dziadkami, dziadkami dzieci, nie moimi 🙂

Planowaliśmy jakiś niewysoki szczyt, żeby były fajne widoczki, ale żeby dało się wnieść leniwego 2-latka lub wjechać wózkiem. Jako, że Grojec (612 m npm) jest widokowy, ale od strony browaru trzeba podejśc ponoć ostro, a z drugiej strony Żywca bardzo daleko, to odpadł.

Konkatedra w Żywcu
Konkatedra w Żywcu

Traf padł więc na Grojec Mały, nazywany też Średnim. Coś ponad 470 m npm był idealny dla nas. Samochody zostawiliśmy w okolicach amfiteatru, ale nie przy wyciągu, tylko bliżej mostu.

Są conajmniej 3 ścieżki którymi można tam wejść właśnie z tej okolicy. Podejście kamieniste i niezbyt strome. Szliśmy z malutkimi kapliczkami Drogi Krzyżowej, aż na szczyt Małego Grojca, na którym stoi wysoki, metalowy Krzyż Papieski. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, zbudowę Żywca i Beskid Śląski, z drugiej strony rozciąga się widok na szczyt samego Grojca, który niestety przesłania widok na Beskid Żywiecki. Pewnie z Grojca widać wszystkie te Beskidy.

Wieża w Żywcu
Ratusz w Żywcu

Dla samych widoków nie trzeba nawet wchodzić na sam szczyt z Krzyżem. Wystarczy podejść na platformę poniżej szczytu.

Było nawet dość kilka turystów, co mnie zdziwiło. Polecam ten miły zakątek dla tych, którzy zawitają w Żywcu i zechcą wykonać choć mały wysiłek na łonie natury. Łatwo, przyjemnie i ładnie.

Beskid Śląski z Grojca Małego
Beskid Śląski z Grojca Małego

Potem jeszcze podjechaliśmy na Żywiecką Starówkę, tutaj już znamy dobrze te rejony, Rynek, Konkatedra i pięknie odnowione zamki, stary i nowy (pałac). Prześliśmy też parkiem. A potem na lody, ku uciesze dzieci i zmęczonych dziadków 🙂

Natalka na szczycie
Jezioro Żywieckie z Małego Grojca
Nasze łaziki
Pałac w Żywcu
Krzyż Papieski na Grojcu Małym (Średnim)
Park w Żywcu
Droga Krzżowa na Grojec Mały
Domek Chiński w Parku żywieckim
Platforma widokowa pod Grojcem Średnim
Park w Żywcu
Szczyt Grojca Małego
Zamek w Żywcu
Beskid Mały z trasy
Dziedziniec zamkowy
Dominika jak zwykle na rękach :)
Stary Zamek w Żywcu
Żywiec z trasy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Następna wycieczka
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020