Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Rajd 2011 Kazimierz-Sandomierz Dzień 3

2011-07-16

Dzień 3 - 230 km

Krasnystaw
Krasnystaw to takie małe miasteczko bardzo przyjemne i zaciszne. Rynek (p. 3 Maja) zdobi niewielka fontanna, a wokół placu ulokowały się kolorowe kamieniczki. Wśród nich stoi Ratusz, fundamenty starego Ratusza natomiast widoczne są na płycie rynkowej.
Z Rynku widoczny jest barokowy kompleks budynków pojezuickich - główny zabytek w Krasnystawie. Składa się na niego: kościół św. Franciszka Ksawerego i kolegium (Muzeum). Najładniej cały kompleks budynków prezentuje się od strony klasztoru, nieco z oddali.
Szczebrzeszyn
Słynne miasteczko za sprawą wiersza Brzechwy o chrząszczu i widać to w Szczebrzeszynie, turystów wita już na wjeździe pomnik chrząszcza, a pod Domem Kultury, który ma siedzibę w synagodze ustawiono drewniane rzeźby chrząszczy nieco z humorem.
Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie - kościół św. Mikołaja z bramą (przy Rynku), kościół Św. Katarzyny przy szpitalu (koło Rynku), Synagoga - Dom Kultury (koło Rynku) i pobliska Cerkiew Zaśnięcia NMP prawosławna (ul. cmentarna). Dalej na tej ulicy znajduje się kirkut - cmentarz żydowski. Mieszanka wyznaniowa. Wszystkie zabytki w Szczebrzeszynie są utrzymane w ładnym stanie.
Zwierzyniec
Zwierzyniec to serce Roztocza, tutaj rozpoczynają się liczne szlaki prowadzące przez Roztoczański Park Narodowy. Siedziba Parku mieści się w zabytkowym Pałacu dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta.
W parku zwierzynieckim znajduje się barokowy kościół "na wodzie" św. Jana Nepomucena, ładnie odbijający swe oblicze w stawie. Fajne miejsce.
Guciów
Trzeba trochę odbić na południe, ale polecam mini skansen - prywatna zagroda Guciów z zabytkową chałupą i budynkami gospodarczymi. Można zwiedzać za nie wielką odpłatą i posłuchać ciekawych opowieści gospodarza. Obok można kupić swojski smalec, kiełbasę i prawdziwy miód pszczeli.
Józefów
W Józefowie zaczęliśmy zwiedzanie od kirkutu zagubionego na stoku, około 1 km od Rynku. Trochę się go naszukaliśmy, ale w końcu się udało. Macewy ułożone w rzędzie wspinają się po stoku, ciekawy widok. Dojście jak do kamieniołomu, ale przed wzniesieniem trzeba odbić w lewo w ścieżkę.
Obok Rynku stoi Synagoga - Biblioteka, a nieco dalej kościół parafialny. Nie żeby mnie powaliło to miasto 🙂
Susiec
Sam Susiec w sobie nie był naszym planem, więc przejechaliśmy go docierając do Rybnicy i tam na parkingu znajduje się wejście (darmowe) na niebieski Szlak "Szumów" (Rezerwat "Nad Tanwią"😉. Szlak prowadzi około 1 km ścieżką leśną wzdłuż rzeki, na której utworzyły się niewysokie kaskady - malowniczy widok.
Krasnobród
Krasnobród to kolejne zaciszne miasteczko z ładnym Rynkiem i fontanną. Stoi tu drewniany drogowskaz z kierunkami do poszczególnych atrakcji w Krasnobrodzie: dinozaury, kościół, kaplica na wodzie, ptaszarnia.
Barokowy kościół Nawiedzenia NMP bardzo ładny z efektowną bramą, naprzeciw kościoła znajduje się Informacja Turystyczna oraz droga prowadząca do Kaplicy na wodzie.
W Dolinie Św. Rocha powstała ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród", na której spotkać można kilkanaście dinozaurów, ma być z czasem więcej, ponadto można poznać historię Ziemi i inne ciekawostki.
Zamość
Późnym popołudniem przyjeżdżamy do Zamościa i ruszamy pieszo na Starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamojskie Stare Miasto jest zawsze cudowne, a tym razem wręcz szokuje - wszystko odnowione, no poza katedrą która właśnie gruntownie się remontuje i nie widać kawałka muru spod szczelnych rusztowań. Ma być jej przywrócony dawny charakter architektoniczny.
Poza tym wszystkie kamienice i budynki prezentują się wyśmienicie. Unia macza w tym palce 🙂 Ratusz zmienił nieco swój kolor z różu na fiolet. Mieliśmy okazję oglądać Zamość jakieś 9 lat temu. Spędzamy tu sporo czasu, przechadzając się uliczkami od katedry po bastion VII (nadszaniec) i z powrotem. Z tego co pamiętam, ostatnio był widoczny tylko własnie ten bastion, tym razem obwarowania znacznie bardziej widoczne w panoramie miasta, toczą się prace i chyba zostaną one odbudowane w całości.
Zamość - miasto twierdza bądź miasto idealne, różnie bywa nazywane, w każdym razie tak fantastyczne, że wieczorem znów nas przywołało. Na szczęście tym razem noc nie przyniosła burzy i mogliśmy cieszyć oczy widokiem podświetlonych kamienic i okazałego Ratusza.
Kamienice ormiańskie w Zamościu
Rynek Wielki w Zamościu
Ratusz w Zamościu
Zamość
Mykwa w Zamościu
Synagoga w Zamościu
Podcienia zamojskie
Bastion VII w Zamościu
Nadszaniec w Zamościu
Zamość - twierdza
Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie
kościół Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie
Zamość - region bocianów
Krasnobród
Szlak szumów
Rezerwat Nad Tanwią
Szumy na Roztoczu
Roztocze
Kościół w Józefowie
Synagoga w Józefowie
kirkut w Józefowie
Józefów
kamieniołom w Józefowie
Skansen w Guciowie
Guciów
Zagroda w Guciowie
Guciów
Zagroda Guciów
Roztoczański Park Narodowy
Zwierzyniec
Świątynia na wodzie w Zwierzyńcu
Kościół w Szczebrzeszynie
Cerkiew w Szczebrzeszynie
Szczebrzeszyn
Synagoga w Szczebrzeszynie
Chrząszcz w Szczebrzeszynie
Krasnystaw
Kościół w Krasnystawie
Ratusz w Krasnystawie
Krasnystaw
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Następna wycieczka
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020