Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Rajd 2011 Kazimierz-Sandomierz: Dzień 1

2011-07-14

Dzień 1 - 370 km

Ze względu na ogrom przebytych miejscowości każdy dzień będzie stanowił osobną wycieczkę.
Chęciny
Plany rozpoczynają się od Czarnolasu, ale najpierw jeszcze po drodze zwiedzamy Nagłowice z dworem Mikołaja Reja i Chęciny - zamek na świętokrzyskim wzniesieniu.
Czarnolas
Czarnolas słynny za sprawą Jana Kochanowskiego pięknie odnowiony, choć nadal trwają tu prace remontowe alei prowadzącej do pałacu. Ciekawa jest tu kaplica i pomnik upamiętniające śmierć Urszulki - córki poety.
Janowiec
Z Czarnolasu zmierzamy do Janowca - piękne miasteczko, na Rynku stoi XIV wieczny kościół, znacznie przebudowany w XVI wieku, a ponad Janowcem wznosi się potężny zamek Firlejów, a raczej jego okazałe ruiny. Można zwiedzać odpłatnie. Obok zamku mały skansen - zespół dworski z murowanym dworem i drewnianą zabudową gospodarczą.
Puławy
Z Janowca kierujemy się do Puław. W Puławach bardzo duży pałac Czartoryskich i otaczający park z zabytkami, wśród których najciekawsza jest okrągła świątynia Sybilli otoczona rzędem kolumn. Niedaleko parku również okrągły kościół katolicki.
Nałęczów
Następnym punktem programu jest Nałęczów - piękne uzdrowisko, tu chętnie spędziliśmy chwilę dłużej. Spacer po Parku zdrojowym wśród obiektów bardzo przyjemny. Łazienki, Dom Zdrojowy, staw z fontanną, pałace i Atrium. Wszystko w pięknej scenerii i ładnie utrzymane.
Wojciechów
Zliża się kres pierwszego dnia, ale zanim dojedziemy do Kaizmierza Dolnego, zwiedzamy na szybko Wojciechów - ośrodek kowalstwa z małą zagrodą Kowala (mini skansen) i wieżą ariańską, która stanowi Muzeum Kowalstwa.
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny to dla mnie czysta karta, nigdy wcześniej tu nie byłam, choć zdjęcia oglądałam wielokrotnie. Faktycznie piękne miasteczko, mieliśmy pecha, bo kościół górujący nad rynkiem cały był w rusztowaniach, a trudno nie ująć go w zdjęciach. No cóż zamek i baszta też ogrodzone i remontowane, trzeba więc tu kiedyś wrócić 🙂
Kamienice robią ogromne wrażenie, klimat świetny, trafiamy nawet na kilka sesji ślubnych...
Baszta w Kazimierzu Dolnym
Rynek w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny Nad Wisłą
Kazimierz Dolny kościół reformatów
Kamienice Przybyłów w Kazimierzu
Wieża ariańska w Wojciechowie
Mini skansen w Wojciechowie
Wojciechów
Stare Łazienki Nałęczów
Nałęczów
Park zdrojowy w Nałęczowie
Muzeum Żeromskiego w Nałęczowie
Kościółek drewniany w Nałęczowie
Puławy
kościół w Puławach
Pałac Czartoryskich w Puławach
Janowiec
Zamek w Janowcu
Ruiny zamku Janowiec
Janowiec
Kościół w Janowcu
Cmentarz żołnierzy niemieckich Polesie-Puławy
Czarnolas - kaplica
Czarnolas
Pałac w Czarnolesie
Ruiny zamku w Chęcinach
Chęciny
Chęciny
Nagłowice - dwór Mikołaja Reja
Dwór Reja w Nagłowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Następna wycieczka
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020