Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Bobolice Mirów Siewierz - Jura powstaje z ruin

2010-08-08

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska popularnie nazywana Jurą to świetne miejsce na weekendowe wypady i wycieczki rodzinne. Ta przepiękna kraina o niezwykle urozmaiconym krajobrazie jest cenna pod względem przyrodniczym i kulturowym.


Najbardziej charakterystyczne elementy to białe sterczące skały wapienne o niesamowitych kształtach, zwane ostańcami oraz warownie (w większości wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego) a częściej ich ruiny, przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda. Właśnie dlatego szlak biegnący przez cały obszar Jury, łączący napotykane budowle warowne nosi nazwę Szlak Orlich Gniazd.

Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu

Tym razem rozpoczynamy od Bobolic, ostatnio byliśmy tu 2 lata temu, i nie możemy się nadziwić, jak bardzo zmienił się tutejszy zamek. Dzisiaj stoi już cała, okazała budowla, przykryta dachem. Bracia Laseccy własnymi siłami tworzą tu coś pięknego. We wnętrzach przygotowywane jest Muzeum, które ma być udostępnione turystom lada dzień. Również stylowa karczma Bobolice stojąca obok warowni jest na ukończeniu, a powstaje jeszcze obiekt noclegowy - Stajnia Bobolice. Już teraz turyści znacznie chętniej odwiedzają to miejsce niż 2 lata temu, a myślę, że popularność Bobolic będzie rosła z roku na rok.

Teraz zmierzamy do sąsiedniego Mirowa, niecałe 2 km, można przejechać samochodem. Tutaj niemal nic się nie zmieniło, trwają prace zabezpieczające, warownia ma pozostać ruiną, ale i tu w przyszłości będzie można odwiedzać Muzeum. Obok zamku ogromny ostaniec, a na nim paru wspinaczy zapaleńców, ot cała nasza kochana Jura 🙂

Bobolice Mirów Siewierz - Jura powstaje z ruin
Bączki

Na koniec postanawiamy odwiedzić jeszcze warownię siewierską, bo dawno tu nie zaglądaliśmy. Również i tutaj trwają prace remontowe, ale już z udziałem funduszy unijnych. Mamy szczęście, dziedziniec jest otwarty, a na nim grupka zapaleńców innego typu ćwiczy sobie średniowieczne tańce 🙂 Można też wspiąć się na wieżę, co czynimy.

Zamek w Siewierzu początkami sięga XIV wieku, przez wieki był własnością biskupów krakowskich - książąt siewierskich. W XVI wieku przeszedł gruntowną przebudowę na renesansową rezydencję, jednak o dużym znaczeniu militarnym, co wielokrotnie było wykorzystywane podczas walk w XVII i XVIII wieku, również podczas potopu szwedzkiego.

Siewierz
Siewierz

Ciekawe, jak zamek ten będzie wyglądał za kilka lat...

Wspinaczka
Pierwsze zdjęcie Natalki
Zamek w Mirowie
Mirów
Bobolice
Brama Laseckich w Bobolicach
pokaz tańców dawnych
zamek Bobolice
Widok z zamkowej wieży
zamek Bobolice
Siewierz
Zamek w Bobolicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Tatry na szybko
Poprzednia wycieczka
Tatry na szybko
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Następna wycieczka
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020