Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Krynica Zdrój aktywnie - wieża widokowa i rowery

2020-09-10
piesza, górska, rowerowa, #polakiNaSzlaki, wieże widokowe

Krynicy Zdroju chyba nikomu zachwalać specjalnie nie trzeba, to cudowne miasteczko o unikatowej, drewnianej architekturze (którą przybliżę Wam w innej relacji), leżące w urokliwym Beskidzie Sądeckim. Niemal z każdego miejsca w Krynicy Zdroju dosłownie w momencie możecie znaleźć się w lesie, na szlaku, napisałabym z dala od tłumów, ale tych w Krynicy też nie ma za bardzo i to właśnie zachwyca tutaj 🙂

Widok z wieży
Widok z wieży

Wieża widokowa i spacer w koronach drzew

W czasie naszych kilku dni w Krynicy Zdroju aktywnie przemierzaliśmy magiczną okolicę, którą będę Wam pokazywać w kilku kolejnych relacjach. Rozpocznę od wieży widokowej, to hit ostatniego roku i moje marzenie, odkąd tylko się o niej dowiedziałam 🙂 A było to już rok temu, wtedy bowiem zrealizowano ten odważny projekt! Wieża stoi na stoku Drabiakówki, na wysokości około 890 m n.p.m, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena

Wieża widokowa i wyciąg
Wieża widokowa i wyciąg

Sama wieża ma 49,5 metra wysokości i wygląda fantastycznie, takież same widoki z góry oferując 🙂 Do wieży natomiast prowadzi pierwsza w Polsce ścieżka w koronie drzew, o długości 1030 m. Całość zbudowana jest z drewna akacji robiniowej, przez co prezentuje się wybornie.

Wieża widokowa
Wieża widokowa

Wieża i ścieżka dla każdego, również dla wózków

Zarówno wieża, jak i ścieżka są dla każdego, bo to obiekt dostępny dla wózków, zarówno dziecięcych, jak i osób niepełnosprawnych. Nie ma tutaj ani jednego schodka, a lekkie nachylenie pozwala na przyjemny spacerek aż na szczyt samej wieży. Podest zbudowany jest w ten sposób, że nie ma żadnych wolnych przestrzeni, więc nie tylko dla wózków jest to wygodne i bezpieczne, ale też osoby z lękiem wysokości czują się tutaj całkiem dobrze, sprawdziłam na sobie 🙂 A widoki z góry są fantastyczne, dookólne, zobaczysz stąd Krynicę i okoliczne szczyty, w tym popularną Jaworzynę Krynicką.

Ścieżka w koronach drzew
Ścieżka w koronach drzew
Widok z wieży
Widok z wieży

Ciekawe rozwiązania

Na ścieżce w koronach drzew zaskoczyły mnie pewne ciekawostki i autorskie pomysły, które warto by wdrożyć w innych miejscach w Polsce 🙂 Po pierwsze są to instalacje i tablice opowiadające o bogactwie przyrodniczym i kulturowym Krynicy-Zdrój i okolic. Mają na celu aktywizację, głównie dzieci, co jest super pomysłem, bo zainteresowanie maluchów podczas zwiedzania to podstawowa sprawa rodzinnych podróży 🙂 Do tego na małe dzieci czekają tu wózki przypominające rowerki, którymi mogą wjechać na szczyt wieży (pchane przez rodziców). Jeszcze bardziej unikalnym rozwiązaniem są hotele dla psów czyli drewniane klatki, gdzie można zostawić swojego czworonożnego towarzysza podróży, ponieważ wieża nie jest dla nich dostępna. Świetny pomysł!

Instalacje na ścieżce
Instalacje na ścieżce
Hotel dla psów
Hotel dla psów
Wózki dla dzieci
Wózki dla dzieci

Jak dostać się na wieżę?

Można iść pieszo, ścieżką spacerową wiodącą spod wyciągu, to łatwa i niedaleka trasa, tylko pierwszy fragment jest bardziej stromy. Można również podjechać nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym (kanapa 6-osobowa), który zabiera nie tylko osoby, ale i wózki czy rowery. My na wieżę wjechaliśmy wyciągiem, ale kolejnego dnia zmierzając na Jaworzynę Krynicką podchodziliśmy właśnie tą ścieżką pod wieżę. Widok na wyciąg i wieżę mieliśmy z okna Chaty na stoku, gdzie zaprosiła nas większą ekipą Krynicka Organizacja Turystyczna.

wracamy kolejką
wracamy kolejką
Nasza ekipa na wieży
Nasza ekipa na wieży
Na wieży
Na wieży

Rowery i trasy rowerowe w Krynicy

Właśnie z Danielem z Krynickiej Organizacji Turystycznej zwiedzaliśmy całe miasto i wybraliśmy się po wieży widokowej na rowerki. To mega wprawny rowerzysta, który normalnie pomyka po tych trasach na zwykłym rowerze, bez wspomagaczy 🙂 My dostaliśmy na szczęście elektryki, które co prawda same nie jadą, ale mocno pomagają, żeby dostać się nawet na szczyty po bardziej wymagających podjazdach. 

Na rowerkach
Na rowerkach

Rowery wypożyczone były od Turbobikes.pl, oferują zarówno elektryki, jak i normalne rowery, można je odebrać w stacjonarnym punkcie albo zamówić telefonicznie do wybranego przez Ciebie punktu w okolicy. Koszt wypożyczenia roweru na cały dzień (do 7 godzin) to 120 zł. Na miejscu dostępne są też foteliki dziecięce oraz przyczepki (osobno płatne).

Na rowerkach
Na rowerkach

Krynica to fantastyczne miejsce dla rowerzystów, pewnie wkrótce polska mekka rowerzystów 🙂 W tym roku powstały nowe trasy, jest ich tutaj aż 8, o łącznej długości blisko 125 km. Prowadzą dookoła Krynicy i mają nazwy tutejszych wód mineralnych. Są wśród nich łatwiejsze i trudniejsze, krótsze czy dłuższe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sporo z nich krąży wokół Góry Parkowej, np. Słotwinka. Warto ściągnąć sobie aplikację, np. z tablicy w Krynicy i podążać zgodnie z nią.

Góra Krzyżowa
Góra Krzyżowa

My nie poruszaliśmy się jedną konkretną trasą, tylko zrobiliśmy sobie mieszankę 🙂 Ruszyliśmy spod wyciągu Słotwiny Arena (707 m. n.p.m.), skąd wjechaliśmy na Górę Krzyżową (812 m n.p.m.), zjechaliśmy do Krynicy (560 m n.p.m.), wyjechaliśmy na Górę Parkową (742 m n.p.m.) i z niej ponownie zjechaliśmy do Krynicy, na deptak. Na koniec nadal na rowerach podjechaliśmy do niezwykle klimatycznej Karczmy Cichy Kącik (730 m n.p.m.), gdzie w nagrodę czekała na nas uczta smakowa - obiad i deser niebo w gębie 🙂 

Cichy Kącik
Cichy Kącik
Cichy Kącik
Cichy Kącik

W sumie pokonaliśmy około 15 km, jakieś 700 metrów przewyższenia, może nie aż tak dużo, ale były emocje na trasie, strome zjazdy i podjazdy oraz fajne widoki. W grupie ciekawiej się jeździ, z 10 osób do końca wytrwało 6 🙂

Na rowerkach, Góra Parkowa
Na rowerkach, Góra Parkowa
Na stoku Góry Parkowej
Na stoku Góry Parkowej

Muzeum Łuczakówka

Na trasie odwiedziliśmy unikatowe, Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Łuczakówka, czynne od wtorku do niedzieli. To niezwykłe miejsce, może dla niektórych kontrowersyjne, za to prowadzone z wielką pasją przez Pana Józefa, który sam to miejsce wybudował i pielęgnuje. Coraz mniej przestrzeni ma dla siebie, bo pomieszczenia zajęte są przez liczne zwierzęta, spreparowane, zarówno pochodzące z Polski, jak i Afryki, zbierane tu przez 30 lat!

Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka

Poza okazami z polowań, zobaczysz tu wiele zwierząt przejechanych na drogach, inne nosiły ślady kazirodztwa, jeszcze inne przynieśli ludzie ze swych strychów. Na pewno jest to ciekawe i pozwala na bliskie spojrzenie na przyrodę, która zwykle jest niedostępna z tej odległości. Sarny, dziki, wilki, mnóstwo ptaków, a nawet węże, żyrafa czy struś. Spod Muzeum rozciąga się fantastyczny widok na Krynicę, a za ogrodzeniem chadzają daniele Pana Józefa. Ciekawe miejsce.

Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Daniele w Łuczakówce
Daniele w Łuczakówce

A wieczorem, po wysiłku zasłużony odpoczynek, ognisko i fantastyczna gra na gitarze Daniela, dzięki 🙂
I choć w dzień było upalnie, to wczesnym rankiem i wieczorną porą, na ognisku, przydała się ciepła kurtka Fjord Nansen, z kapucą, choć nawet i czapka wyskoczyła, bo jednak jesienne góry potrafią o sobie dać znać 🙂 Warto do torby zapakować cieplejsze ubrania, szczególnie, gdy zabierasz ze sobą dzieci.

Informacje praktyczne

Wieża widokowa - ścieżka w koronach drzew
ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój
tel. 512-409-801
www.wiezawidokowa.pl
Codziennie 9.00-18.00
Bilety: normalny 49 zł, ulgowy 42 zł
Z wyciągiem w obie strony: 69 zł i 55 zł
Zjeżdżalnia - 1 zjazd 9 zł
Rodzinny 2 dzieci + 2 dorosłych z kolejką: 199 zł
Dzieci do 3 lat: gratis
Parking: płatny

Ścieżka w koronach drzew
Ścieżka w koronach drzew

Wypożyczalnia Turbobikes
ul. Czarny Potok 75, Krynica-Zdrój
tel. 606-636-700
https://turbobikes.pl/
V-VI: weekendy i dni wolne 10.00-17.00
VII–VIII: codziennie 10.00-18.00
IX: weekendy i dni wolne 10.00-16.00
Wypożyczyć rowery można na parkingu przy dolnej stacji gondoli na Jaworzynę
Lub zamówić  na dojazd w dowolnym punkcie w okolicy
Rowery elektryczne, normalne, dodatkowo płatne foteliki dla dzieci, przyczepki
Koszt wypożyczenia rowera na 7 godzin - 120 zł

Turbobikes
Turbobikes

Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Łuczakówka
ul. Halna 37, Krynica Zdrój
tel. 507-497-694
wt-nd 9.00-16.00

Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka

Karczma Cichy Kącik
ul. Sądecka 2. Krynica Zdrój
tel. 602-520-251
http://cichykacik.com.pl/
Parking bezpłatny
Pysznie i pięknie

Cichy Kącik
Cichy Kącik
Kolejka na wieżę
Kolejka na wieżę
Wieża widokowa i ścieżka
 Wieża widokowa i ścieżka
Nasza ekipa - Daniel Grzesiu i Albin :)
Ścieżka w koronach drzew
Wieża
Widok z wieży
Widok z wieży
Widok z wieży
Wieża stanęła między nami :)
Aga i Mirek
Na wieży
Na wieży
Na wieży
Zjazd spod wieży
Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Cichy Kącik
Cichy Kącik
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Muzeum Łuczakówka

Góra Krzyżowa

Cichy Kącik

Jurajskie Szlaki Jesienne - Alpakarnia Poczesna, tor w Biskupicach i Zalew Poraj
Poprzednia wycieczka
Jurajskie Szlaki Jesienne - Alpakarnia Poczesna, tor w Biskupicach i Zalew Poraj
Jurajskie Szlaki Jesienne - Złoty Potok - śladami Zygmunta Krasińskiego
Następna wycieczka
Jurajskie Szlaki Jesienne - Złoty Potok - śladami Zygmunta Krasińskiego
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020