Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Wrocławskie Muzea

2020-06-27
miejska, #polakiNaSzlaki, muzea

Wrocław jako miasto cudnej architektury opisywałam całkiem niedawno, po bardzo przyjemnym spacerze z przewodnikiem miejskim Arkiem Foersterem, ale dzisiaj chcę Was zabrać w podróż po wrocławskich muzeach, które również odwiedzaliśmy w ramach naszej wizyty zaplanowanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną i włodarzy miasta Wrocławia. Kilku dni nie starczy, żeby poznać wszystkie wrocławskie muzea, my odwiedziliśmy 4 z nich, co i tak już jest dobrym wynikiem jak na 1 dzień 🙂 Znajdziesz wśród nich miejsca przyjazne dzieciom, ale i te, które warto odwiedzić na spokojnie i mentalnie "przeżyć" trudną historię naszego narodu. Zapraszam do lektury, muzea opisuję w takiej kolejności, w jakiej je odwiedzaliśmy:

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza część Ossolineum. Mieści się na pięknym wrocławskim Rynku, w ślicznej kamienicy Pod Złotym Słońcem, która już sama w sobie jest ciekawa i warta zobaczenia, a do tego jej mury przenoszą nas do minionych wieków i dobitnie pokazują romantyczną ideę walki o wolną Polskę. Poza tym, że często organizuje się tutaj wystawy czasowe, na szczególną uwagę zasługują dwie wystawy stałe - "Rękopis Pana Tadeusza" oraz "Misja: Polska". 

Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza

Nie trzeba przedstawiać bohatera pierwszej wystawy - to jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła, którego fragmenty zna na pamięć niemal każdy Polak. Czy jest w Polsce druga tak znana książka? Nie sądzę! A zobaczyć ją można tutaj w towarzystwie kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku z epoki.

Druga wystawa jest nie mniej ważna i wymowna. "Misja: Polska" przenosi romantyczną ideę wolności w trudne realia II wojny światowej i czasów powojennych. Prezentuje ona losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego - ważnych postaci dla Polski i dla jej niepodległości. Choć dorastali w wolnej Polsce, po 123 latach zaborów, to w znamiennym 1939 roku stanęli przed koniecznością walki, najpierw o niepodległość swego kraju, a później o jego suwerenność na scenie Europy.

Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Kolejkowo

Muzeum Pana Tadeusza: informacje praktyczne
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław
tel. 71/ 755-06-00
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
Czynne: cały rok: pn nieczynne
wt-nd: 10.00-16.00
Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 20 zł
Czas zwiedzania około 1,5 h, tylko z przewodnikiem
Parking: brak
Dostępność dla wózków: obiekt dostępny dla wózków inwalidzkich i osób niesłyszących oraz niewidzących

Kolejkowo

Po historycznych uniesieniach przenieśliśmy się w miejsce zupełnie inne, do wrocławskiego Kolejkowa, które jeszcze teraz mieści się na świebodzkim rynku, ale jesienią ma przenosić się do słynnego wieżowca Sky Tower. Kolejkowo zachwyci małych i dużych, bo któż nie kocha ruchomych kolejek? A tu jadących po torach pociągów nie brakuje, są stare i nowe, towarowe i osobowe, do wyboru i koloru 🙂 Kolejkowo we Wrocławiu to największa makieta kolejowa w Polsce, która, choć przedstawia wyimaginowane miasteczko, to jednak zawiera sporo elementów autentycznych, zarówno z Wrocławia, jak i całego Dolnego Śląska.

Kolejkowo
Kolejkowo

Zobaczysz tu, prócz pociągów oczywiście, ludzi pracujących na kolei, w sklepach, kawiarniach, a nawet w polu na wsi. Są policjancie, narciarze, turyści... i wrocławskie krasnale. Naprawdę da się odnaleźć tutaj te niewielkie skrzaty wśród innych postaci 🙂 Nawet wśród zabaw przewidzianych dla dzieci podczas zwiedzania, jedna polega właśnie na szukaniu krasnali na makiecie.

Ciekawostką jest też fakt, że Kolejkowo można zobaczyć także nocą. I nie, wcale nie musisz zrywać dzieciaków z łóżek, żeby tu przyjechać, co jakiś czas światło dzienne zmienia się tu w światło nocne i wtedy można oglądać Kolejkowo w zupełnie innej odsłonie, bardziej tajemniczej, oświetlonej wieloma delikatniejszymi światełkami o innym zabarwieniu 🙂

Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia

Kolejkowo: informacje praktyczne
pl. Orląt Lwowskich 20B, Wrocław
Dworzec Świebodzki
tel. 880-008-004
www.kolejkowo.pl
Czynne: cały rok codziennie 10.00-18.00
Bilety: normalny 23 zł, ulgowy 17 zł
Parking: na miejscu bezpłatny
Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny
Dostępność dla wózków: obecnie niedostępny

Centrum Historii Zajezdnia

Po miejscówce idealnej dla dzieciaków, warto wybrać się do miejsca, w którym młodsze dzieci niekoniecznie poczują się jak u siebie. To Centrum Historii Zajezdnia, popularnie zwana we Wrocławiu po prostu Zajezdnią. To muzeum wyjątkowe, nowoczesne i multimedialne, a zarazem tradycyjne w swej wymowie.

Centrum Zajezdnia we Wrocławiu
Centrum Zajezdnia
Hydropolis

Choć mogłoby się wydawać, że opowiada o całej historii wiekowego Wrocławia, to tak naprawdę porusza głównie historię XX wieku, a dokładniej lat 1945-2016. Za to prezentuje ją w sposób bardzo szczegółowy i obrazowy. Pomysłowość przedstawiania historii nie ma tu granic i rozbudza ciekawość. 

Przede wszystkim poznasz tu realia Wrocławia z czasów II wojny światowej, ale także powojenne przemiany ustroju i samego miasta. Zobaczysz, jak zmieniały się tu nazwy ulic z biegiem lat. Po wizycie w Zajezdni będziesz też wiedział, skąd we Wrocławiu wziął się pomysł na słynne dziś krasnale 🙂 W wielu momentach wystawy mówią o tematach trudnych, wręcz szokujących, trudnych do przyswojenia osobom wrażliwym, ale taka właśnie jest nasza historia, która tutaj została przedstawiona w sposób prawdziwy i rzetelny.

Hydropolis
Hydropolis

Centrum Historii Zajezdnia: informacje praktyczne
ul. Grabiszyńska 184, Wrocław
tel. 71/ 715-96-00
https://www.zajezdnia.org
Czynne: cały rok: pn nieczynne, wt-śr 9.00-17.00
czw 10.00-17.00, pt-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 25 zł
Parking: bezpłatny
Gastronomia i ubikacje na miejscu
Dostępność dla wózków: obiekt dostępny dla wózków inwalidzkich (dzwonek przy wejściu)

Hydropolis

Myślisz, że wiesz wszystko o wodzie? Dobrze, że myślisz, ale zapewniam Cię, że wizyta w Hydropolis zweryfikuje Twoją wiedzę 🙂 Hydropolis bowiem to multimedialne i bardzo nowoczesne centrum wiedzy o wodzie, stworzone na terenie zabytkowego, XIX-wiecznego zbiornika wody czystej we Wrocławiu. Jest bardzo atrakcyjne i na pewno spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można tu spędzić sporo czasu i warto, bo informacji znajdziesz tu mnóstwo i to pokazanych w sposób niezwykle pomysłowy 🙂 

Hydropolis
Hydropolis

Hydropolis to jedna wielka ciekawostka. Pokazuje wodę w kilku strefach tematycznych, w różnych aspektach i w nawiązaniu do różnych dziedzin nauki - hydroligii, geografii, nauki o człowieku czy wreszcie ważnej dziś bardzo ekologii. Ta cenna wiedza, a przede wszystkim sposób, w jaki jest podana, bardzo dobrze trafia do odbiorców i zapada w pamięć, sprawdziliśmy na sobie 🙂

Hydropolis: informacje praktyczne
ul. Na Grobli 17, Wrocław
tel. 71/ 340-95-15
http://hydropolis.pl
Czynne: pn-pt 9.00-18.00
sb-nd 10.00-20.00
Bilety: normalny 27 zł, ulgowy 18 zł, rodzinny 2+2 72 zł
Parking: na miejscu bezpłatny dla grup i osób niepełnosprawnych
Kawiarnia na miejscu
Dostępność dla wózków: obiekt dostępny

Hydropolis
Hydropolis
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza
Kolejkowo
Kolejkowo
Kolejkowo
Kolejkowo
Kolejkowo
Centrum Zajezdnia
Kolejkowo
Kolejkowo
Kolejkowo
Kolejkowo
Muzeum Pana Tadeusza
Kolejkowo
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia
Hydropolis
Hydropolis
Hydropolis
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Legendia idealna na letnie dni
Poprzednia wycieczka
Legendia idealna na letnie dni
Sztolnie Walimskie - element projektu Riese
Następna wycieczka
Sztolnie Walimskie - element projektu Riese
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020