Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Z cudnego Zamku Grodno nad jezioro

2020-06-25
piesza, średniotrudna, #polakiNaSzlaki, zamki, jeziora

Tajemniczy Zamek Grodno 

Kiedyś, już dobrych parę lat wstecz, przybyliśmy pod Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim biegiem, z jęzorem na wierzchu, żeby zobaczyć to architektoniczne cudo, ale okazało się, że wrota zamku są już zamknięte dla turystów. Rozczarowanie było duże, ale obiecałam sobie, że na pewno kiedyś to miejsce odwiedzimy. Jakoś przez lata wiatr nie przywiał nas w te strony aż do tego roku, kiedy nadarzyła się okazja wejścia do środka tych murów 🙂

Dziś Zamek Grodno jest bardziej otwarty na turystów. Dostępny przez cały rok, do późnych godzin popołudniowych. Czekał na nas mimo, że w tym dniu odwiedziliśmy już wiele atrakcji, bo taka była specyfika naszego wyjazdu na Dolny Śląsk, na który zaprosiła nas Dolnośląska Organizacja Turystyczna. 

Zamek Grodno
Zamek Grodno

Bezpłatny parking czeka we wsi, dalej trzeba podejść około 10 minut pieszo pod górę, bowiem zamek stoi na terenie rezerwatu przyrody, na malowniczej Górze Choina. Dziedziniec dolny również jest bezpłatny i dostępny nawet dla turystów z pieskami. Stoi tu karczma, gdzie smacznie zjesz i poczujesz fajny klimat tej starej warowni. Ale nas oczywiście interesował głównie zamek górny, który zwiedza się odpłatnie i tylko z przewodnikiem. Trasę pokonuje się w nieco ponad godzinkę.

Zwiedzanie Zamku

Przechodząc obok sędziwej lipy podchodzi się pod piękną wieżę bramną, by przejść cudny portal prowadzący na teren zamku górnego. To nie jedyny cudny portal w tym zamku, nie wiem jak Wy, ale ja zawsze wzracam na nie uwagę, bo po prostu bardzo je lubię i robią na mnie zawsze duże wrażenie. Cały zamek Grodno to miejsce, które robi wrażenie, czuje się tutaj klimat starej warowni, tak naprawdę.

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno - film przyrodniczy na leżąco :)

Nie mam nic do hoteli i do popularnych ostatnio Spa, ale zamek zaaranżowany w ten sposób traci dla mnie wówczas sporo swej magii i autentyczności, natomiast Zamek Grodno właśnie ową aurę serwuje. Przechodzi się przez kolejne sale i czuje się to coś. Wierzysz, że mieszkała tutaj ta Małgorzata i nawet zginęła w lochu. Słyszysz, że dzielny pies po bohaterskim czynie miał wstęp na zamku do komnaty, której progu przekroczyć nie mogły kobiety i wydaje Ci się to tutaj całkiem możliwe. 

Sala mokra dotyka Cię swym chłodem i wilgocią, choć tak naprawdę cały zamek wydaje się chłodny i mroczny zarazem, szczególnie sala tortur. W jednym tylko miejscu poczujesz się mega komfortowo, w części multimedialnej, gdzie rozłożyliśmy się na fotelach i na leżąco oglądaliśmy na suficie film przyrodniczy o Rezerwacie Przyrody Góra Choina. Przyznam, że lubię filmy przyrodnicze i często je oglądamy, ale w takich okolicznościach jeszcze nigdy 🙂

Jezioro Bystrzyckie - most/kładka
Jezioro Bystrzyckie - most/kładka

Niestety jedno rozczarowanie też spotkało mnie na zamku Grodno, bowiem z powodu koronawirusa wieżę zamkową wyłączono z trasy zwiedzania. Wielka szkoda, liczyłam na te widoki, choć zawsze oglądam je z duszą na ramieniu, bo bycie matką jakoś tak działa, że człowiek zaczyna być bardziej ostrożny i te wszystkie ostrzegawcze symptomy się włączają przy byle zagrożeniu 🙂 Ale jednak mimo to zawsze z wielką radością witam możliwość pooglądania świata z góry. A tu guzik 🙂 Liczę, że kiedyś się uda 🙂

Jezioro Bystrzyckie

Po zamku zdecydowanie warto jeszcze zejść lub podjechać nad Jezioro Bystrzyckie, również w Zagórzu Śląskim. Powstało ono na początku XX wieku, na wodach rzeki Bystrzycy, jako zbiornik zaporowy. Kiedyś ponad jeziorem przerzucony był stary most wiszący, który teraz zastąpiono nową kładką. Miło nią przejść, czekają tu ławeczki i multimedialne odgłosy ptaków. A i widoczki oferuje całkiem spoko, na plażę z wypożyczalnią sprzętu, kąpielisko, hotel i oczywiście cudne jezioro w otoczeniu sudeckich wzniesień!

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie

Za jeziorem odwiedzić też warto nowe, bo otwarte w 2020 roku Akwarium - Obiekt Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim, ale niestety my przybyliśmy tutaj zbyt późno i już Akwarium było zamknięte. To zarazem regionalny punkt informacji turystycznej i ośrodek edukacji ekologicznej. Nazwa wzięła się stąd, że w budynku mieści się duże akwarium słodkowodne, które przez przeszklony budynek udało nam się zobaczyć.

Parking jest tutaj płatny, można tu rozpocząć wycieczkę po okolicy, gdyż rozchodzą się stąd szlaki turystyczne do nowej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim, Zamku Grodno, zapory wodnej, platform widokowych i innych ciekawych miejsc w okolicy. Ścieżka na zamek znajduje się też przy kładce.

Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Zamek Grodno

Informacje praktyczne

Zamek Grodno:
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie (Góry Choina - 450 m n.p.m.)
tel. 74/ 845-33-60, 
https://zamekgrodno.pl
Czynny cały rok
V-IX pn-pt 9.00-18.00, sb-nd 9.00-19.00, 
X-IV pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-18.00
Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1,5 h
Na miejscu karczma i ubikacje
Parking: bezpłatny we wsi, z niego należy dojść do zamku około 10 minut pieszo
Dostępność dla wózków: tylko dziedziniec dolny i to z trudnym podejściem pod zamek, zamek górny niedostępny
Jezioro Bystrzyckie:
ul. Spacerowa, ul. Wodna, Zagórze Śląskie
Czynne całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny od strony ul. Spacerowej
Na miejscu plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, park linowy
Noclegi: hotel i domki
Akwarium:
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego Akwarium
ul. Wodna 1, Zagórze Śląskie
Parking: płatny - 5 zł/dzień (samochód osobowy)

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno wieża
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno wieża bramna
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno - sala multimedialna
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno sędziwa lipa :)
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Jezioro Bystrzyckie
Akwarium
Akwarium
Akwarium
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Wałbrzych turystyczny - Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany
Poprzednia wycieczka
Wałbrzych turystyczny - Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020