Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Termy Uniejowskie i inne atrakcje miasteczka

2020-07-17
piesza, z dzieckiem, rodzinna, skansen, zamek, #polakiNaSzlaki, basen, termy

Czy wiesz, że Uniejów to najmłodsze uzdrowisko w Polsce? Status ten miasteczko zyskało w 2012 roku i od tamtej pory zmieniło się nie do poznania. Zapraszam Was dzisiaj w podróż do tego cudownego miejsca, które solanką stoi! Do Uniejowa dojedziesz drogą nr 72 łączącą Aleksandrów Łódzki z Turkiem. 

Termy Uniejów z solanką

Na tę solankę natrafiono w Uniejowie w 1999 roku, co ciekawe, wydobywa się ją na głębokości 2 km i ma temperaturę... bagatela 68 stopni Celsjusza! Stężenie jodu bliskie tu jest do wód Bałtyku, tak więc poczujesz się w Uniejowie jak nad polskim morzem, wspierając przy tym odporność i cały układ immunologiczny.

Termy Uniejów
Termy Uniejów

Z radością wskoczyliśmy do tej solanki, którą Amelia z uśmiechem na twarzy smakowała bez przerwy 🙂 Baseny solankowe znajdują się zarówno w strefie basenów zewnętrznych, jak i w środku obiektu. Cały kompleks jest całkiem spory i bardzo atrakcyjny, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Baseny zewnętrzne 

W strefie zewnętrznej jest oczywiście spokojny basen do pływania, ale największym atutem tego miejsca są niecki rekreacyjne, z wieloma atrakcjami, zjeżdżalniami, fontannami, jacuzzi, a poza wodą z leżakami i gastronomią. Całość jest gustownie zaprojektowana, kolorowa i estetyczna, tak więc poczuć się tu można trochę jak na rajskiej wyspie 😉 Najfajniejsza jednak jest temperatura wody, bo ma około 30 stopni, więc bardzo przyjemnie się w niej siedzi, nawet, gdy temperatura powietrza nie zachwyca, jak to ma miejsce tego lata 🙂 Nie wszystkie baseny są połączone ze sobą, tak więc trzeba czasem wypłynąć na powierzchnię, by zmienić nieckę. 

Termy Uniejów
Termy Uniejów
Termy Uniejów

Chętnie z tego korzystaliśmy, bo zachwytom nie było końca, wskakiwaliśmy coraz to do nowego basenu odkrywając jego niespodzianki, jak np. dzika, rwąca rzeka, której nasza średnia córka nie dawała rady i porywała ją ze sobą, gdzie chciała 🙂 Leżanki jacuzzi, gejzery, nawet na zjeżdżalnie się skusiliśmy 🙂 O dziwo 2-letnia Amelia, która ogólnie za wodą nie przepada, była zachwycona termami uniejowskimi i mogliśmy dzięki temu fajnie się zabawić. Martwiłam się trochę, że może się to skończyć katarem, bo trochę podwiewało, ale nic takiego się nie stało, ciepła woda dała radę 🙂 

Baseny mają różną głębokość, jest nawet taki dla maluszków, który ma tylko 30 cm głębokości i wcale nie był to brodzik 2x2, jak to często bywa, tylko całkiem pokaźny basenik z kolorowymi atrakcjami.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Infomracje praktyczne
Byliśmy w Termach w piątek, więc nie było tłumów, a w części wewnętrznej baseny były wręcz pustawe, super na chwilę odpoczynku. U góry, ponad basenami można zjeść w restauracji ze smacznymi daniami na wagę. Czas ten odlicza się od czasu biletowego.

Termy Uniejów
ul. Zamkowa 3/5, Uniejów
tel. 506-090-419
https://termyuniejow.pl
Czynne codziennie: 10.00-22.00
Bilety: normalny 19-56 zł, ulgowy 17- 51 zł 
(zależnie od dnia, pory i liczby godzin)
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Każdy dostaje 15 minut darmowego czasu na przygotowanie do kąpieli
Każdy dostaje bezpłatny czas w strefie restauracyjnej 
Gastronomia, toalety i prysznice na miejscu
Parking: bezpłatny

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Zamek Uniejów

Będąc w Termach Uniejów nie sposób pominąć wiekowego zamku, stojącego tuż obok, na lewym brzegu Warty. Przyciągnął nas oczywiście swym majestatem, pamiętającym jeszcze wiek XIV, kiedy stanęła tu pokaźna wieża, a potem dostawiano kolejne fragmenty warowni. Co ciekawe, to jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych średniowiecznych budowli obronnych w regionie! 

Dziś we wnętrzach Zamku Uniejów mieści się hotel, ale jest też część muzealna dostępna dla turystów i oczywiście za opłatą można też wspiąć się na ową wieżę zamkową. W parku okalającym dawną warownią dostępny jest fajny park linowy, ale w czasie naszej wizyty nie był czynny, pewnie z powodu koronawirusa.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów
Zagroda Młynarska

Informacje praktyczne
Hotel Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
ul. Zamkowa 2, Uniejów
tel. 601-440-931
https://zamekwuniejowie.pl
Parking: bezpłatny

Skansen w Uniejowie

Spaliście kiedyś w zabytkowym wiatraku? W Uniejowie macie taką możliwość! Całkiem niedaleko basenów termalnych znajduje się bowiem urokliwa Zagroda Młynarska - ciekawy kompleks muzealno-noclegowy, gdzie możesz przespać się w zabytkowym, ślicznym dworku albo właśnie w starym wiatraku, który uratowano od pewnej zagłady i dziś nie tylko zdobi skansen, ale też pozwala na unikatową przygodę - spania pod wielkim kołem młyńskim, z zachowaniem nowoczesnych standardów noclegowych.

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska

Skansen nie jest duży, za to przyjemny i ładny 🙂 Wiecie, że za skansenami to ja przepadam, także z wielką chęcią odwiedziliśmy przy okazji to miejsce i wysłuchaliśmy opowieści przewodnika 🙂 A Zagroda Młynarska jest unikatowa też z innego względu, bowiem kryje aż dwa zabytkowe wiatraki, z których ten drugi nadal zachował oryginalne wyposażenie i można odtworzyć tu proces powstwania mąki a nawet masła 😉

Amelia nie pytając pobróbowała z entuzjamem coś pokręcić, pociągnąć, mogłaby w wiatraku trochę popracować, bo dawniej właśnie dzieci w wiatraku często pracowały, ponoć jak tylko skończyły 5 lat 😉 Ciekawostką jest, że w samym Uniejowie stało kiedyś kilkanaście wiatraków, ale jeden mielił mąkę, inny kaszę jeszcze inny jaglankę...

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska

Zagroda Młynarska w Uniejowie poza wiatrakami i dworkiem oferuje też inne zabytkowe zabudowania, np. chałupę ze Skotnik, kopię stodoły z Besiekier, a do tego zagrodę z owieczkami, konie czy ptaszarnię z szefem gołębiem, którego wielkość trochę szokuje 🙂 Organizuje się tu różne tematyczne warsztaty i przejażdżki konne. Zaprasza tu również karczma z daniami kuchni staropolskiej, my skosztowaliśmy pysznego smalczyku na równie smacznym chlebku, bo czas nas trochę gonił 😉 Tak nam przemiło minął dzień w Uniejowie, do którego Was serdecznie zapraszam!

Informacje praktyczne
Zagroda Młynarska
ul. Arcybiskupa Jakuba Świnki 1, Uniejów
tel. 506-090-199
www.facebook.com/zagrodamlynarska
Godziny zwiedzania: 13.00-20.00
Parking: bezpłatny

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Stajnia Bocianie Gniazdo

Noclegi w Uniejowie

Wokół basenów termalnych w Uniejowie powstało też sporo pięknych i luksusowych hoteli, w tym najbliższe Termom - Hotel Termalny i Kasztel Uniejów, aż 4-gwiazdkowe czy romantyczne Lawendowe Termy za Skansenem, również 4-gwiazdkowe. Jeśli nie chcesz wydać tyle kasy, a nadal wygodnie i komfortowe spędzić noc, polecam Ci gorąco Stajnię Bocianie Gniazdo w Wieleninie, leżącym 6 km od Term Uniejów. Bliziutko, a totalnie na uboczu, wśród pól i przyrody, z bliskością koni, z możliwością konnych jazd.

My spędziliśmy w Stajni 3 noce i jesteśmy zauroczeni tym miejscem. Nowe, 4-6 osobowe domki murowane są komfortowe, z nową łazienką, klimatyzacją i w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. Każdy Gość Bocianiego Gniazda ma dostęp do własnego grilla i stołu na tarasie. Skorzystaliśmy z tej możliwości 🙂 Na terenie obiektu jest też trampolina i staw, a wkrótce powstanie sala zabaw dla dzieci.

Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo

Informacje praktyczne
Stajnia Bocianie Gniazdo
Wielenin 1, Uniejów
tel. 663-806-575
www.facebook.com/stajniabocianiegniazdo/

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Termy Uniejów
Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Sztolnie Walimskie - element projektu Riese
Następna wycieczka
Sztolnie Walimskie - element projektu Riese
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020