Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Szybki wyskok na widokową Makowską Górę

2020-05-30
z dzieckiem, górska, tania, szczyt, #polakiNaSzlaki, punkt widokowy, makowska gora

Pogoda w ostatni weekend majowy wcale nie była wyjazdowa, ale przecież nie przesiedzimy w domku całej soboty, jak już się wybraliśmy w góry. Tym bardziej, że  #PolakiNaSzlaki zobowiązują 🙂 Jak to sobie w takim momencie mówimy, przecież z cukru nie jesteśmy, nie roztopimy się 😉 Niepewna pogoda więc zmieniła tylko tyle, że postanowiliśmy dzieci zostawić z Dziadkami i tak na szybko wyrwać się na Makowską Górę, wznoszącą się pięknie ponad Makowem Podhalańskim 🙂

Makowska Góra dla Rodziców z małymi dziećmi

Tak się składa, że w tej górce akurat dzieci by nam nie przeszkodziły, bo na samą górę wiedzie asfaltowa droga i można wjechać samochodem. Taki też wariant wybraliśmy, ale skoro byliśmy sami, to trochę pobuszowaliśmy po okolicy, żeby nie było że tylko wychodzimy z auta, zdjęcie i dalej wygodnie na dół 😉 Jeśli jednak masz Maluszka w domu, to śmiało możesz uderzyć samochodem na górę i w moment masz przed sobą piękny widok górski. Mając trójkę dzieci często odczuwam brak takich widoków, bo przez lata wędrówki w góry z kolejnym małym dzieciaczkiem są trudne do zorganizowania i niosą wiele ograniczeń 🙂 Także ja szukam takich szczytów, gdzie choć na chwilę można poczuć się jak w górach, małym kosztem i łatwym dostępem 🙂 Taka jest Makowska Góra!

Makowska Góra
Makowska Góra

Widokowy szczyt

Makowska Góra mierzy blisko 600 m n.p.m., różnie podają, najczęściej widziałam wysokość 580 m n.p.m. Jest to widokowy szczyt w Beskidzie Makowskim, z piękną panoramą Beskidu Żywieckiego z królową Beskidów - Babią Górą. Ponoć przy dobrej pogodzie za szczytami Beskidu Żywieckiego majaczą nawet Tatry, ale jak wiecie, my takiej pogody nie mieliśmy, więc i też Taterków niestety nie zobaczyliśmy.

Nie ma jednak co włosów rwać z głowy, bo i tak widoczek był bardzo ładny, mozna było oczy nacieszyć górami i trochę wyjść do lasu, gdzie jeszcze na ławy piknikowe natrafiliśmy, tylko prowiantu nie było 😉

Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra

Dojazd na Makowską Górę

Jeśli chodzi o dojazd lub dojście, to Makowską "atakuje się" z Rynku w Makowie Podhalańskim, gdzie uwagę przyciąga ładny pomnik hafciarki i dalej trzeba podążać ulicą Kościelną, po lewej mija się Sanktuarium w Makowie i potem dość ostro pod górę serpentynami kilkoma. Za nimi droga już się prostuje, ale nadal łagodnie pnie się pod górę, aż do Osiedla Makowska Góra. Po drodze mija się kilka momentów z widokami na góry, ale najlepiej dotrzeć do kapliczki za zabudowaniami Osiedla Makowska Góra, już pod lasem. Stąd roztacza się najładniejszy widok na góry. I to za tą kapliczką, na skraju lasu właśnie czekają te ławy.

Wcześniej przy trasie asfaltowej zobaczyć też można mniejsze kapliczki i stacje drogi krzyżowej, a jeśli chcesz tą trasę pokonać pieszo z Rynku do Osiedla Makowskiego, zajmie Ci to około 1 godzinki, ale możesz też zrobić sobie skróty przez las, znakowanymi szlakami turystycznymi.

Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Makowska Góra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Wieczorny wypad nad Jeziora Międzybrodzkie i Żywieckie
Poprzednia wycieczka
Wieczorny wypad nad Jeziora Międzybrodzkie i Żywieckie
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020