Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Kto rano wstaje, temu ptaki śpiewają w Żabich Dołach

2020-04-30
piesza, łatwa, tania, #polakiNaSzlaki, przyrodnicza, żabie doły, ptasi azyl, ostoja ptaków

Tak naprawdę w Żabich Dołach ptaki śpiewają cały dzień, jedne śpiewają, inne krzyczą, ogólnie panuje tu ptasi rozgardiasz, cudowny :) To jedno z nielicznych miejsc na Górnym Śląsku, gdzie ptaki są głośniejsze niż ludzie ;) Znamy to miejsce dość dobrze, bo spacerowaliśmy tutaj już nie raz, ale po Rezerwacie Łężczok znów nam się zachciało, tym bardziej, że tam nie zabraliśmy lornetki i długiego obiektywu, co oczywiście było wielkim błędem. Dlatego już w Łężczoku zrodził się pomysł, że wstaniemy rankiem wczesnym i ruszymy do Żabich Dołów. Mamy blisko, to nie trzeba wstawać o jakiejś skandalicznej porze, wystarczy dobrze przed 7.00, żeby tak na 7.00 się tam stawić.

No w tym dniu widocznie więcej osób tak pomyślało, bo nie byliśmy sami w Żabich Dołach, jednak trzeba było trochę wczesniej się zebrać, ale nie jest to takie łatwe z rodzinką w naszym wydaniu. I tak najmłodsze dziecię zostało w domu, ze starszą siostrą, ale trzeba było ją po nocy ogarnąć mimo wszystko :) Ze sobą zabraliśmy natomiast psa, co też nie było najlepszym pomysłem, bo nasz czarny demonik średnio panuje nad emocjami :)

Żabie Doły
Żabie Doły

Ptaki w Żabich Dołach

No ale nigdy nie ma tak, jakby sobie człowiek wymarzył, za to trzeba brać co dają i czerpać garściami ile się da :) Więc idziemy sobie przez Żabie Doły i szukamy okazji na łowy, oczywiście bezkrwawe, z aparatem i lornetką :) Prawdą jest, że w Żabich Dołach nie ma możliwości nie upolować niczego, łabędzie zawsze podpływają do ludzi, niezależnie od pory roku i dnia, mewy śmieszki zawsze przelatują ponad głowami, szybkie sa skubane i zdjęcia można robić, ale cudowne to one rzadko kiedy wychodzą :) Do tego łyski buszują po zaroślach, a i perkoza dwuczubego udało się wypatrzeć. Liczyłam po cichu może na jakieś żurawie, ale nie trafiło się, może innym razem :)

Pomyślicie, czemu Żabie Doły, a gadka o ptakach? No tak się złożyło, że główną atrakcją tego miejsca są właśnie ptaki, przynajmniej dla rodzin z dziećmi :) Naukowcy może coś innego mówią i wolą tam oglądać żaby i inne płazy, których też na pewno tu nie brakuje, wędkarze podziwiają głównie rybki, ale nas kręcą najbardziej te ptaki. Jest ich tu naprawdę sporo i tworzą niesamowity widok. Za rogiem dosłownie wielkie miasto wyrasta, a tutaj taki ptasi azyl i w ogóle ostoja przyrody. Bardzo przyjemnie się tu wyrwać na detoks od betonu i hałasu miasta. My już teraz mieszkamy właściwie na wsi, ale i tak miło posiedzieć na łonie natury, w takich pięknych okolicznościach przyrody! Ornitolodzy mają tu swój raj, bo poza wymienionymi przeze mnie gatunkami znanymi i popularnymi, mieszka tu wiele więcej innych ptaków, również rzadkich i chronionych, jak choćby bąk, cyraneczka czy błotniak stawowy,

Żabie Doły
Żabie Doły

Jak powstały Żabie Doły?

A skąd wogóle się te Żabie Doły wzięły, zapytacie? Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Żabie Doły powstał tutaj w 1997 roku, na bardzo zdegradowanym terenie pogórniczym. No wiadomo, Bytom, człowiek, kopalnie, te sprawy. Najpierw, jeszcze w XIII wieku wydobywano tu cynk i ołów, dużo później i głębiej węgiel kamienny. Powstały hałdy, niecki itp. No i taki fajny obrót spraw nastapił, zalano nierówności terenu, dano naturze trochę spokoju i szybko dała sobie radę sama, zawłaszczając ponownie te tereny dla siebie. Jak to fajnie, że przyroda ma moc!

Od kilku lat teren jest ładnie zagospodarowany, powstał parking, wiaty, tablice informacyjne i coś w stylu "czatowni", gdzie przez okienka można z lornetką czy teleobiektywem podglądać ptaki, a one nas nie widzą. Świetna sprawa, polecam każdemu takie spacerki na łonie natury, odstresowują, układają w głowie, pozwalają się zdystansować do wielu spraw i odpocząć od smrodu i hałasu miasta.

Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły - mewy śmieszki
Żabie Doły - łabędzie
Żabie Doły - perkoz dwuczuby
Żabie Doły
Żabie Doły - łyska
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły
Żabie Doły - łyska
Żabie Doły
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

W Rezerwacie Łężczok i w Arboretum Bramy Morawskiej czyli przyrodniczy Racibórz
Poprzednia wycieczka
W Rezerwacie Łężczok i w Arboretum Bramy Morawskiej czyli przyrodniczy Racibórz
Rodzinny szturm na grodzisko Stary Olkusz i punkty widokowe Pustyni Błędowskiej
Następna wycieczka
Rodzinny szturm na grodzisko Stary Olkusz i punkty widokowe Pustyni Błędowskiej
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020