Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Poszukiwania wiosny w Rezerwacie Grojec

2020-03-08
piesza, z dzieckiem, tania, #polakiNaSzlaki, las, rezerwat

Miał to być mój wyjazd urodzinowy w inne miejsce, ale pogoda była kiepska, już w sobotę, więc odpuściliśmy i przenieśliśmy na niedzielę, a w niedzielę do południa nic lepiej :) Więc zmieniliśmy plany i pojechaliśmy na obiadek do Karczmy u Basieńki, którą znamy z trasy na Jurę. Potem chcieliśmy jakiś spacerek, padło na Koszęcin, ale w trakcie obiadku jeszcze zmieniliśmy plany i skończyło się na pobliskim rezerwacie Góra Grojec w Psarach.

Nie wiem czy ktoś tutaj kiedyś trafi :) To góra zalesiona, widoczna nawe z drogi. Na pierwszy rzut oka nic wielce ciekawego, ale nam się podobało, szliśmy na zwykły, cotygodniowy spacer "polakinaszlaki", a tu... przywitała nas wiosna i nagle z takiego nic specjalnego zrobilo się super, nos przy ziemi i szukamy kwiatków i wszelkich śladów wiosny ! Człowiek tak spragniony zieleni, że cokolwiek znalazł to już WOW. A było tego sporo pod nogami :) I znów okazało się, że "wkoło komina" nas może pozytywnie zaskoczyć ;)

Rezerwat Grojec w Psarach
Rezerwat Grojec w Psarach

Góra Grojec to element i zarazem najwyższa kulminacja Garbu Woźnickiego, ciągnącego się od okolic Kluczborka po Zawiercie. Góra ma wysokość 365 m n.p.m., jest to wapienne wzgórze, z kilkoma widocznymi wychodniami, a bogata rzeźba jest dodatkowo wzbogacona przez działalność człowieka. Rezerwat obejmuje las mieszany, rosną tu m.in. graby, dęby, lipy, buki, jawory, a ponadto sosny i jodły. Niektóre okazy mają 200 lat! W runie porasta kruszczyk rdzawoczerwony, wawrzynek wilczełyko czy lilia złotogłów. Ponoć stał tu kiedyś zamek, który zapadł się pod ziemię, chyba ze wstydu, bo w latach 30. XX wieku na wzgórzu wówczas Grojecberg, odbywały się wiece Hitlerjugend.

Dziś obszar jest przyjazny, a w dole widać owieczki i jakieś inne zwierzątka gospodarskie. A nasz mały piechór też pierwszy raz był na spacerku tylko na nóżkach (no i trochę na barana), bez wózka i bez nosidła :) I tak to się nam wiosna zaczęła, teraz już poleci i ogarnie wszystkich ten szał ;)

Rezerwat Grojec w Psarach
Rezerwat Grojec w Psarach
Rezerwat Grojec w Psarach
Rezerwat Grojec w Psarach
Karczma u Basieńki

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Psary

Zabawiliśmy się w katowickiej Bajce Pana Kleksa
Poprzednia wycieczka
Zabawiliśmy się w katowickiej Bajce Pana Kleksa
Dawna kopalnia Bibiela czyli nasza śląska kopalnia Babina w skali mikro
Następna wycieczka
Dawna kopalnia Bibiela czyli nasza śląska kopalnia Babina w skali mikro
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020