Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Urwane głowy nad stawami w Połomii

2020-02-22
piesza, tania, #polakiNaSzlaki, z psem

W sobotę od rana zastanawialiśmy się czy w ogóle wychodzić z domu, bo wiatr znów dawał się we znaki, a do tego chmury się przewalały przez niebo, ale miało nie padać i to była optymistyczna część pogody :) Zaś na niedzielę zapowiadali całodniowe opady, więc nie uśmiechało mi się siedzenie przed telewizorem przez 2 dni. Już od jakiegoś czas chodził za mną pomysł na niedługi spacer wokół stawów w Połomii, tym bardziej, że tam Negra mogłaby z nami jechać. No więc decyzja zapadła i po obiedzie ruszyliśmy. Daleko nie mamy, bo to powiat tarnogórski, niedaleko pałacu w Brynku, który znamy dość dobrze, ale sama Połomia i te stawy to tereny nam dotąd obce.

No i właśnie to zmieniliśmy, samochód postawiliśmy na uboczu przy ulicy Wesołej, czyli przy mniejszych stawach o nazwie właśnie Wesoła i stamtąd zrobiliśmy sobie nieco dziki spacerek w nieznane, Dobrze, że sobie to pooglądałam w domu na mapie, bo żadnych znaków nie było i trudno byłoby odnaleźć większe Stawy Szkarotkowe. Na miejscu jeszcze posiłkowaliśmy się komórką, choć i tak w końcu doszliśmy na czuja, przez las i pola, zamiast ścieżką, którą potem wracaliśmy :)

Stawy Wesoła w Płomii
Stawy Wesoła w Płomii

Miejsce jest uroklliwe, z tych mniejszych stawów, niewiele wody się ostało, jedynie pierwszy jest jako tako zalany jeszcze, ale i w nim wystają wodne trawy tu i ówdzie. W ogóle wodnej roślinności wokół sporo, co przy tych wiatrach było bardzo ciekawe, bo szumiały nam ponad głowami :) Wygląda to malowniczo i romantycznie, musi być pięknie wiosną i latem.Wokół sporo ambonek, zwierząt na pewno tu dużo, bo tereny dzikie i fajne, nawet ponad głowami pojawiła się nam para żurawii. Wielkie ptaki. W końcu doszliśmy nad Stawy Szkarotkowe, bardziej popularne, bo tutaj już mostek, ławeczka, wiata i tablice informacyjne. Jest to 30. Przystanek edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwa Brynek.  Z tablicy dowiadujemy się, jak dobroczynne są stawy w lasach - to wodopoje dla zwierząt, źródło wody dla szkółek leśnych, zbiorniki przeciwpożarowe, a ponadto wzbogacają różnorodność biologiczną, lepiej pozwalają znosić wahania klimatyczne i coś dla nas, stanowią ciekawe miejsce rekreacji :) Również dla wędkarzy stanowią nie lada gratkę.

Gdyby było cieplej, można by sobie tu urządzić przyjemny piknik, ale w lutym to raczej kiepski pomysł, tak więc tylko sobie spacerujemy, oglądamy,cieszymy się przyrodą, jeszcze dość smętną i ładujemy baterie na kolejny tydzień przy biurku :)
#Polakinaszlaki

Stawy Wesoła w Płomii
Stawy Wesoła w Płomii
Stawy Wesoła w Płomii
ambonka
Stawy Szkarotkowe w Połomii
Stawy Szkarotkowe
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Połomia

Niezwykła przemiana pałacu o niezwykłej historii
Poprzednia wycieczka
Niezwykła przemiana pałacu o niezwykłej historii
Zabawiliśmy się w katowickiej Bajce Pana Kleksa
Następna wycieczka
Zabawiliśmy się w katowickiej Bajce Pana Kleksa
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020