Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Geościeżka na Łuku Mużakowa Unesco

2019-07-20

Może to z racji tego, że jestem po geografii, ale z całej Ziemi Lubuskiej najlepszą atrakcją dla mnie była Geościeżka w Geoparku Łuk Mużakowa. To drugi obiekt Unesco w niewielkiej Łęknicy na granicy polskie-niemieckiej. Mnie to miejsce po prostu zauroczyło! Kolorowe jeziorka, cudne widoczki, spacerek rodzinny i foty, foty foty. Czego chcieć więcej :) Ale po kolei.

Po Parku Mużakowskim w Łęknicy zaplanowaliśmy spacer właśnie ścieżką geoturystyczną Dawna Kopalnia Babina, mniej więcej wiedzieliśmy gdzie jechać, ale w Informacji turystycznej koło Parku Mużakowskiego zaopatrzyliśmy się w mapkę i podpytali co i jak. Na geościeżkę są 3 wejścia z dużymi bramami drewnianymi - dwa w Nowych Czaplach i jedno w Łęknicy. Cała trasa jest wygodna, szeroka i utwardzona, można pieszo albo na rowerze. Ma 5 km długości, rózne ławeczki, wiaty i tablice informacyjne. Ścieżka i parkingi są bezpłatne. My wybraliśmy wejście pierwsze w Nowych Czaplach, bo tutaj bliżej do fajnych atrakcji a z maluszkiem nigdy nic nie wiadomo. Od razu za bramą niemal jest pierwsze szmaragdowe jeziorko, z drugiej strony inne bardziej intensywnie zielono zabarwione, a dalej kolejne. Potem jest wysoka wieża widokowa, z której widać wielkie jezioro Afryka, nazwane tak od kształtu swego, który owy kontynent przypomina. Tutaj brzegi są czerwone. No cudnie to wszystko wygląda :) Skąd te kolory? Zalegają tu płytko węgiel brunatny i rózne kopaliny, dawniej ludzie eksploatowali ten teren i dziś efektem jest to antropogeniczne pojezierze. Kopaliny nadają wodzie kwaśny odczyn i różne barwy, mieniące się w słońcu. Cały Geopark natomiast chroni morenę czołową czyli pozostałość po skandynawskim lodowcu. To naprawdę cudne miejsce i gorąco polecam odwiedzić! Zresztą zdjęcia mówią same za siebie :)

Geościeżka na Łuku Mużakowa
Geościeżka na Łuku Mużakowa

Zwiedzając Mużaków spaliśmy w Olszynie, to zaciszna, czysta Agroturystyka Pod Brzozą, z przemiłą Panią Kasią, która robi pyszne śniadanka. Sporo osób zatrzymuje się tutaj w trasie do Niemiec, ale ja polecam zostać tu na dłużej, w celach turystycznych. Najlepszy cel to cały Mużaków (niecałe 20 km od noclegu), ale w okolicy dalszej też jest co zobaczyć.

Geościeżka Nowe Czaple
Geopark Unesco
kolorowe jeziorka w łęknicy
Wieża widokowa w geoparku
Geopark Unesco
Geopark Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Geopark Łuk Mużakowa Unesco
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Żary i Żagań
Następna wycieczka
Żary i Żagań
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020