Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Jaworzno - kamieniołomy

2018-03-09

Wycieczka urodzinowa to już tradycja, nie wyobrażam sobie lepszego prezentu 🙂 I choć dopiero takową planujemy trochę później, to w dniu urodzin załapałam się na niespodziankowy wypad 🙂 Myśleliśmy o Jurze, ale żeby nie było, że zawsze tam, traf padł na Jaworzno. Inspirowana wycieczkami Romana, już dawno myślałam o tym miejscu. Więc jak się okazja trafiła i pogoda również, ruszyliśmy! Aż w trzy rózne miejsca, wszystkie związane z rekultywacją terenów poprzemysłowych.

Pierwszy to nieczynny kamieniołom Gródek, w którym powstaje park i ogród botaniczny. Od dawna istnieje tu słynne centrum nurkowe Koparki, jednak po odbiciu w prawo dochodzi się malowniczą ścieżką na krawędzi do zalewu Wydra, który dopiero co się organizuje. Bardzo ciekawy teren do łazikowania i podziwiania widoczków. Powstała tu również kładka, ale akurat jest pod wodą zalewu i ledwo ją wodać pod powierzchnią wody. Spod zalewu wchodzi sie po drewnianych schodach na drugą stronę kamieniolomu, gdzie powstalo miejsce piknikowe i ścieżki dydatktyczne, przyrodnicze i z układem słonecznym.

Polecam na spacerki ze starszymi dziećmi, które juz dobrze chodzą, ewentualnie w nosidełkach, wózek w tym miejscu odpada. Za to Negra miała wielką frajdę i zawsze z tych bojaźliwych jest raczej, ale lęku wysokości to ona nie ma 🙂 To ja drżałam o nią, jak se przy krawędzi widoki podziwiała 🙂

Potem podjechaliśmy nad Zalew Sosina, który powstał w wyrobisku piasku. Jest tu piaszczysta plaża, latem działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Ładnie i fajnie, ale mi fajnie było w błotnistych, dzikich kamieniołomach 🙂

Park Gródek z nieczynnym kamieniołomem

No i na koniec kamienieniołom Sodowa Gora, w którym istnieje geopark. Choć nie sezon na niego, to jest otwarty, i jak wszystko na tej wycieczce bezpłatne. Fajna sprawa, tutaj można latem też poplażować, a do tego zobaczyć np. jak kształtowały się lądy i oceany na Ziemi na przestrzeni er geologicznych. Taka ciekawostka nie tylko dla dzieci. Poznasz też skały, zobaczysz ogrody sensoryczne, modele zwierząt kopalnych, a wszystko w pięknej scenerii kamieniołomu. Polecam Jaworzno na przyrodnicze wędrowanie!

Dojście do zalewu Wydra
Centrum Nurkowe Koparki
Teren się zagospodarowuje
Zalew Wydra i ścieżka poprowadzona po krawędziach kamieniołomu
Układ słoneczny
W dole centrum Koparki
Bacówka
Zalew Sosina
Kamieniołom Sodowa Gora i geopark
plaża w geoparku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Jasna Góra, Olsztyn i Zrębice
Poprzednia wycieczka
Jasna Góra, Olsztyn i Zrębice
Szczawnica - wiosenne spacerzenie
Następna wycieczka
Szczawnica - wiosenne spacerzenie
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020