Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Szlak Piastowski - Trzemeszno, Mogilno i Strzelno

2017-08-13

Na Szlaku Piastowskim, w północnej Wielkopolsce odnaleźć też można piękne, barokowe świątynie. Ta wycieczka właśnie obejmuje trzy takie okazałe obiekty sakralne na trasie pomiędzy Gnieznem a Kruszwicą, oddalone od siebie o kilkanaście km, to bazylika Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie, klasztor pobenedyktyński z kościołem Św. Jana Apostoła w Mogilnie oraz bazylika Trójcy Świętej w Strzelnie, gdzie jeszcze dodatkowy smaczek stoi - romańska rotunda Św. Prokopa.

Trzemeszno
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to późnobarokowy kościół poklasztorny z 1781 roku, który powstał w efekcie gruntownej przebudowy wcześniejszej świątyni. Pierwsza budowla sakralna w tym miejscu stanęła tu za Bolesława Krzywoustego w XII wieku, jest więc kawał historii w tym miejscu.

Mogilno
Mogilno

Mogilno
Mogilno to jedna z najstarszych osad wczesnośredniowiecznej Polski, gród Polan istniał tu już na przełomie VIII i IX wieku. Opactwo benedyktynów w Mogilnie powstało prawdopodobnie w XI wieku. Mnisi przybyli do Mogilna z Brauweiler koło Kolonii i od razu rozpoczęli budowę kościoła, który prócz mnichom, służył też okolicznej ludności. Na początku XVI wieku wybudowano w Mogilnie obecny kościół Św. Jakuba, choć w skromniej formie istniał już wcześniej. Klasztor benedyktynów został skasowany w 1833 roku, a na terenie dawnego klasztoru powstała parafia Św. Jana Apostoła. Obecnie opiekuje się nią Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

Strzelno
W Strzelnie oczy cieszy okazała trójnawowa bazylika Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto już w XII wieku. W późniejszych stuleciach świątynię rozbudowano i zbarokizowano. Bardzo cenne w bazylice są romańskie kolumny, których jest aż siedem. Kolumny sa bogato rzeźbione i słynne w okolicy.Obok stoi największa romańska świątynia w Polsce - rotunda Św. Prokopa. Zbudowana jest na planie koła z granitowych ciosów kamiennych, z późniejszymi elementami z cegły. O rotundzie pojawia się zapis w kronikach Jana Długosza, widnieje tam data 16 marca 1133, ktora była momentem konsekracji tej świątyni.

Kościół Św. Jakuba w Mogilnie
Romańska Rotunda w Strzelnie

Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego

Strzelno rotunda Św. Prokopa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Mogilno

Strzelno

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie

Klasztor Kapucynów w Mogilnie

Bazylika Św. Trójcy i Rotunda Św. Prokopa w Strzelnie

Rowerowo w 2017
Następna wycieczka
Rowerowo w 2017
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020