Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Szlak Piastowski - Pobiedziska: Gród, Skansen Miniatur i Rynek

2017-08-12

Pobiedziska to niewielkie miasteczko leżące na Szlaku Piastowski, między Poznaniem a Gnieznem. Prócz Rynku z ceglanym kościołem Św. Michała Archanioła koniecznie zobaczyć tu trzeba Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego oraz Gród Pobiedziska - miejsce ciekawe dla dzieci ale nie tylko.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
To jeden z najstarszych parków miniatur w Polsce, powstał w 1998 roku i przedstawia makiety budowli z regionu Wielkopolski, w tym te leżące na Szlaku Piastowskim. Na niewielkim dość terenie zobaczyliśmy tu aż 100 miniatur, miejsc znanych nam i tych niepoznanych jeszcze. Większość odwiedziliśmy podczas tej weekendowej naszej wycieczki :) Wszystkie miniatury wykonane są w skali 1:20, co ciekawe, niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. W Skansenie zobaczyć można m.in. Katedry w Poznaniu i Gnieźnie, Stary Rynek w Poznaniu, rynek w Pobiedziskach, Pałac w Rogalnie, Osadę Biskupin, klasztor w Mogilnie i inne. Fajnie tak w jednym miejscu zobaczyć wszystko to, co potem się zwiedza w rzeczywistości :)

Gród Pobiedziska
Gród Pobiedziska

Gród Pobiedziska
Obok Skansenu powstał niedawno Gród Pobiedziska, to drewniana rekonstrukcja warowni z okresu początków Państwa Polskiego. To świetne miejsce do zwiedzania z dziećmi, ale i dorosli będą bardzo zadowoleni, nawet część męska dowie się tu sporo nowych informacji na tematy wojenne. Główną osią grodu jest bowiem wystawa średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali. Stoją tu m.in. taran, trebusz, wieża oblężnicza, kusza wałowa, perriere, pluteja, wineja i inne. Wszystkie obiekty mozna pooglądać z bliska, dotknąć, a nawet możliwe jest strzelenie z kuszy wałowej czy z trebusza. Dla dzieci też przygotowano coś na kształt dużej procy z piłeczkami tenisowymi.
Prócz machin oblężniczych jest plac zabaw dla dzieciaków, gdzie można pokręcić się na karuzeli z konikami uruchamianej za pomocą pracy mięśni przy pomocy kieratu. Można też przebrać się za woja, gdyż czeka tu wszelakie oręże z okresu początków państwa polskiego. Wszyscy chłopcy mali i duzi wyjdą stąd usatysfakcjonowani :)

Oficjalna strona Szlaku Piastowskiego

Wieża oblężnicza
Kusza
Kusza wałowa
Przygotowanie trebusza do wystrzału
Wieża strażnicza
 karuzela napędzana przy pomocy kieratu
Każdy może stać się tu wojem
Taran
Wszystkiego można dotknąć
Perriere
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
Skansen w Pobiedziskach
Park Miniatur w Pobiedziskach
Kościół w Strzelnie
Klasztor w Mogilnie
Skansen w Pobiedziskach
Poznań
Pałac w Rogalinie
Rynek w Poznaniu
Pałac w Antoninie
Pobiedziska
Pobiedziska Rynek i fontanna
Pobiedziska
Pomnik Powstańców
Kościół Św. Michała Archanioła w Pobiedziskach
Kościół w Pobiedziskach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Rowerowo w 2017
Następna wycieczka
Rowerowo w 2017
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020