Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Szlak Piastowski - Poznań: Rynek i Zamek Królewski

2017-08-11

Choć Rynek w Poznaniu nie jest elementem Szlaku Piastowskiego, to nie wyobrażam sobie nie odwiedzić go będąc w tym mieście. Jest piękny, kolorowy i z cudownym, potężnym Ratuszem, a od kilku lat z tego placu widać górujący na Wzgórzu Przemysła Zamek Królewski, odbudowany niemal od podstaw. On jest już obiektem Szlaku Piastowskiego. 

Zamek Królewski
Jak doszło do powstania zamku na Wzgórzu Przemysła? Wspominałam już w poprzedniej wycieczce, że w XIII wieku książę opuścił Ostrów Tumski i zostawił go biskupowi, sam zaś założył miasto w miejscu dzisiejszego Starego Miasta. Tym księciem był Przemysł I, a jego siedzibą stała się odtąd ceglana wieża mieszkalna wzniesiona na legendarnym wzgórzu około 1249 roku. Jego syn Przemysł II w miejscu wieży chciał wznieść reprezentacyjną rezydencję królewską. Był to ostatni książę z wielkopolskiej linii Piastów oraz pierwszy król Polski po rozbiciu dzielnicowym. Prace nad zamkiem przerwała niestety śmierć króla i dopiero książęta głogowscy oraz Kazimierz Wielki ukończyli budowę zamku jeszcze przed 1337 rokiem. Była to największa budowla świecka ówczesnych czasów. Nie każdy pewnie wie, że to właśnie Przemysł II wprowadził znak orła białego jako godło Polski.W ciągu wieków zamek wiele razy był niszczony, i podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej i szturmu konfederatów tarnogrodzkich. Kresem zamku okazała się jednak II wojna światowa, kiedy to budowla znalazła się w centrum działań. Choć po wojnie podjęto się odbudowy, to tylko w niewielkim stopniu, dopiero na początku XXI wieku pojawiły się plany odbudowania symbolu królewskiego Poznania. Dziś zamek prezentuje się wspaniale, stanowi oddział Muzeum Narodowego - Muzeum Sztuki Użytkowej. Dodatkowo udostępniona jest turystom wieża widokowa z rozległą panoramą Poznania. Ma 43 m wysokości.

Poznań Ratusz
Poznań Ratusz

Ofcjalna strona Szlaku Piastowskiego

Poznań Rynek
Waga Miejska
Bamberka
Twórca Ratusza
Zamek Przemysła w Poznaniu
Zamek Królewski
Zamek Przemysła
Zamek Królewski
Widok z wieży zamkowej
wystawy w zamku
Zamek Królewski
Domki Budnicze
Domki Budnicze
Ratusz
Ratusz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Rowerowo w 2017
Następna wycieczka
Rowerowo w 2017
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020