Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Wdzydze - Kaszubskie Morze, Wieża i Skansen

2017-07-13

Wdzydze Kiszewskie to dla mnie takie serce Kaszub, z tym, co tutaj najpiekniejsze i nacenniejsze. Potężny kompleks jezior wdzydzkich nazywany Kaszubskim Morzem, wieża widokowa usytuowana nad samą wodą i w pobliżu Kaszubski Park Etnograficzny - najstarszy skansen w Polsce. I do tego wszystkiego cudne widoki, piękna pogoda, zieleń i błękit, wymarzona wycieczka !

Kaszubski Park Etnograficzny

Skansen we Wdzydzach
Skansen we Wdzydzach

Nie muszę pisać, że uwielbiam skanseny, bo już chyba wszyscy to tutaj wiedzą, zresztą podobnie jak i wśród Was jest wielu miłośników starej, drewnianej zabudowy. Skansen we Wdzydzach to pierwszy skansen w Polsce, załozony w 1906 roku, ma więc już ponad  100 lat. Oczywiście na początku nie miał obecnej formy, dziś jest rozległy i bardzo atrakcyjny. Zajmuje powierzchnię 22 ha nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowaną obiektami regionalnej architektury, spotkasz tu: chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmę, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze, w sumie ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia, to typowe budownictwo wiejskie z okresu od XVII do XX wieku. Prawdziwa gratka dla Krajtrotera. Akurat jak byliśmy do kręcono program dla telewizji polskiej, oddział w Gdańsku. Co ważne dla nas i pewnie nie tylko, Skansen we Wdzydzach jest psiolubny, tzn. że nasza Negra mogła z nami spacerować po alejkach, poza wnętrzami.

Wieża widokowa

Kaszubski Park Etnograficzny
Kaszubski Park Etnograficzny

Wieża widokowa we Wdzydzach ma wysokość 35,6 m, jest zbudowana z drewna modrzewiowego i ma 3 platformy widokowe usytuowane na wysokości 10, 20 i 30 m. Stoi ona nad samym jeziorem, toteż można z niej podziwiać Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim. Co ważne, wieża dostępna jest bezpłatnie. Obok znajduje się plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz wiaty piknikowe.

Kaszubski Park Etnograficzny
Skansen we Wdzydzach
Wieża widokowa we Wdzydzach
Jezioro Wdzydzkie z wieży
Wdzydzki Park Krajbrazowy
Wdzydze - Kaszubskie Morze
Kaszubskie Morze
Wdzydze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Wieżyca, Kartuzy i Łapalice oraz spotkanie Krajtroterskie
Poprzednia wycieczka
Wieżyca, Kartuzy i Łapalice oraz spotkanie Krajtroterskie
Rowerowo w 2017
Następna wycieczka
Rowerowo w 2017
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020