Dreptamy - blog podróżniczy - logo

Zamki nad Loarą

2015-05-01

Dolina Loary to miejsce cudowne, w części wpisane od 2000 roku na Listę Unesco. Jest tam ponoć 300 zamków i pałaców, ogrom, no my widzieliśmy tylko kilka, tak bym tam pojechała na tydzień cały i naszym tempem urządziła zwiedzanie, to by zamków na liście odwiedzonych przybyło 🙂 Obiekty są gotyckie i renesansowe, wszystkie piękne, co na zdjęciach wszędzie mieliśmy okazję zobaczyć. Nasze cztery zamki odwiedzone też bardzo ładne, niektóre nad rzeką inne nie, a jeden stoi wprost na rzece - Chenonceau. To zamek kobiet, historycznie zawsze należał do kobiety i kontynuacją tej tradycji jest fakt, że rządzą tu kwiaty. W każdej komnacie, holu, salonie ogromny bukiet kwiatów żywych, cudne to naprawdę. Nawet w kuchni w podziemiach też bukieciki, wśród kwiatów sporo konwalii, bo we Francji jest zwyczaj, że na 1 maja komus kogo się lubi daruje się konwalie. Wokół zamku też pełno kwiecia. W ogóle otoczenie zamku Chenonceau jest bardzo przyjemne, jest tu stara, XVI-wieczna farma, ze zwierzątkami, roślinami uprawnymi i oczywiście kwiatami.

Kolejne miejsce to miasteczko Ambois - bardzo piękne kamienne miasteczko turystyczne też z zamkiem i domami w skałach. Tutaj mieszkał Leonardo da Vinci pod koniec swego życia, król Francji ściągnął go tutaj dla upiększenia Doliny Loary, mieszkał tu ostatnie 3 lata swego życia i tutaj w pałacyku zmarł. Pełno tu sklepików z pamiątkami, to konieczne miejsce do odwiedzenia nad Loarą.

Tego dnia odwiedziliśmy też słynną winiarnię Plou&Fils w Chambre, działa od 1508 roku i podobno od tego czasu przechodzi z ojca na syna. Teraz też prowadzi ją ojciec z dwoma synami. Degustacja win w ilości dość dużej sprawiła, że cały autokar miał wyśmienity humor 🙂

Ostatni dzień na wycieczce spędziliśmy w miasteczku Blois, też z zamkiem, w którym zachowała się jedyna we Francji gotycka sala nie sakralna, bardzo ładna, jak i cały zamek. W tym miasteczku był też targ ze wszystkim, m.in. owocami morza, mięsem z oczami, serami lokalnymi, głownie kozimi itp. Tutaj też były piękne katedry, stare i majestatyczne. Na koniec, już w drodze powrotnej odwiedziliśmy zamek Chambord - chyba jeden z najpiękniejszych. Dawny "domek myśliwski" - tak ogromny, że praktycznie nikt w nim na stałe nie mieszkał nigdy, bo nie sposób było go utrzymac i ogrzać, używano tylko podczas królewskich polowań, które odbywają się tu do dziś, tylko dla Vipów 🙂 Jedyną osobą która mieszkała tu przez kilka lat był polski król Stanisław Leszczyński, ot taka ciekawostka. Jak do tego doszło? Jego córka Maria Karolina została żoną króla Francji -  Ludwika XV, do którego należał zamek Chambord. I taka nasza piękne wycieczka dobiegła końca... buu

piękna klatka schodowa
\
Chambord
Katedra w Blois
Kościół gotycki w Blois
Targ w Blois
Sala Gotycka - Blois
Blois
Blois
Zamek Blois
wina w beczkach
wino musujące
nasza przewodniczka Ania
Winnica czynna od 1508 roku
Pałacyk w którym umarł Leonardo da Vinci
domy w skale
zamek Amboise
Ambois - piękne miasteczko turystyczne
farma okwiecona
Farma z XVI wieku
ogrody
komnata żałoby
komnaty
kuchnia
wszędzie piękne kwiaty
kaplica
Zamek Chenonceau

O mnie

Podróże po Polsce są moją pasją odkąd pamiętam. Uwielbiam łazikować tu i tam i już od kilkunastu lat opisuję nasze wrażenia z wycieczek. Pierwsze relacjonowane wyprawy to tylko ja i mąż, z czasem urodziła się nasza pierwsza córka i wtedy chcieliśmy od nowa pokazać jej Polskę, już z trochę innej perspektywy. Teraz córek mamy już trzy :) I tak sobie "dreptamy" wspólnie po naszym pięknym kraju. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę.


Instagram


Polecam wycieczki

Wycieczka na mapie

Atrakcje zwiedzone na wyciecze

Chenonceau

Amboise

Charge

Blois

Chambord

Weston Super Mare
Poprzednia wycieczka
Weston Super Mare
Podoba się? Podziel się z innymi!
Dreptamy.pl - blog podróżniczy
Blog jest częścią portalu Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2008-2020